Wtorek, 14.05.2024

Rozbiegają Czechowice-Dziedzice?
13-11-2014
13-11-2014

Wspólne treningi i wyjazdy na zawody biegowe, integracja biegaczy, wymiana doświadczeń, promocja biegania w ogóle, a zwłaszcza propagowanie zdrowego spędzania wolnego czasu wśród młodzieży szkolnej, to cele powstałej niedawno grupy biegowej „Rozbiegajmy To Miasto” - Czechowice-Dziedzice.

W dniu Święta Niepodległości w Czechowicach-Dziedzicach obył się XXIII Bieg Niepodległości. W biegu ulicznym wzięły udział 154 osoby, w tym spora reprezentacja nowo powstałej grupy biegowej: Rozbiegamy To Miasto - Czechowice-Dziedzice. Większość jej członków wystartowała z przypiętym do koszulek logotypem grupy.

- Kilkoro wzięło udział w rywalizacji i to z dobrym skutkiem, bo nasz zawodnik, Marek Haręża zajął 3. miejsce). Pozostali wspólnie dotarli na metę, niezależnie od możliwości kondycyjnych, tak aby zainaugurować działalność grupy w naszym mieście w tak uroczystym dniu – mówi Sylwia Klimek-Karas, administrator grupy - Grupę na dzień dzisiejszy tworzy 46 osób. Znaleźć nas można na razie na Facebooku „Rozbiegamy To Miasto - Czechowice-Dziedzice”. Wkrótce powstanie strona internetowa naszej grupy.

Ideą przyświecającą założeniu grupy jest zintegrowanie miejscowych biegaczy, których z każdym rokiem przybywa. Coraz częściej spotyka lub mija się kogoś na treningach, a nie zawsze jest czas zatrzymać się i porozmawiać, czy tym bardziej poznać. Grupa jest bardzo zróżnicowana. Jedni biegają całkowicie amatorsko, rekreacyjnie lub dopiero zaczynają przygodę z bieganiem. Są w niej również biegacze na wysokim poziomie, zajmujący wysokie miejsca podczas zawodów lub startujący w ultramaratonach, na dystansach nawet ponad 100 km. Każdy taki start pod wspólnym szyldem to – zdaniem twórców grupy - promocja Czechowic-Dziedzic.

- Grupa powstała w celu umożliwienia szybkiego komunikowania się jej członków we wspólnym temacie biegania. Jest to społeczna inicjatywa, która wypłynęła od samych biegaczy. Spotkanie organizacyjne odbyło się 21 października, wtedy nakreśliliśmy ogólne cele oraz założenia – dodaje Sylwia Klimek-Karas - Podstawą funkcjonowania jest aktywność uczestników grupy, do której zachęcamy. Zachęcamy również biegaczy z naszej gminy do dołączenia do grupy.

Proponowane cele i założenia naszej grupy:

• Wymiana informacji o zawodach, imprezach biegowych,
  • Ułatwienie umówienia się na wspólny wyjazd na powyższe,
  • Ułatwienie umówienia się na wspólny trening,
  • Wymiana doświadczeń biegowych,
  • Motywowanie nowych członków, pomoc osobom rozpoczynającym bieganie,
  • Promocja sukcesów członków grupy,
  • Dokładne obmierzanie odcinków np. dla specyficznych rodzajów treningów,
  • Umieszczanie na Facebooku grupy propozycji ciekawych tras biegowych,
  • Współdziałanie z władzami gminy,
  • Angażowanie się w promocję biegania w gminie (szkoły, imprezy okolicznościowe).