Sobota, 18.05.2024
Imieniny: Alicji, Edwina, Eryka

Orszak Trzech Króli w Zabrzegu
07-01-2015

6 stycznia ulicami Zabrzega przeszedł Orszak Trzech Króli. W południe tłum mieszkańców Zabrzega, Gminy Czechowice-Dziedzice i gości z innych miejscowości wyruszył z placu przed Domem Strażaka w kierunku miejscowego stadionu LKS Sokół. Hasło tegorocznego przemarszu brzmiało: „Radość, Pokój, Rodzina”.

W barwnym orszaku, odbywającym sie pod patronatem Burmistrza Czechowic-Dziedzic Mariana Błachuta, a zorganizowanym w Zabrzegu już po raz piąty, wzięło udział kilkuset uczestników. Każdy z nich otrzymał koronę, okolicznościowe emblematy, śpiewnik, a także ciepły posiłek na zakończenie. Na trasie marszu uczestnicy śpiewali kolędy przy akompaniamencie, jaki zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta, działająca przy Miejskim Domu Kultury.

Uroczysty pochód prowadzili Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty - Europę, Azję i Afrykę. Mędrcy wędrowali w towarzystwie wspierających ich orszaków (każdy z nich miał kolorystyczną symbolikę) i swoją świtę. Rycerze i wojownicy z dwórkami wspierali królów w odnalezieniu tego, czego poszukują.

Dlaczego tegoroczny orszak koncentrował się na słowach „pokój”, „radość”, „rodzina”? Odnosiły się one do wypowiedzi papieża Franciszka z 29 grudnia 2013 r., który w Dzień Świętej Rodziny przypominał, że do osiągnięcia pokoju i radości w rodzinach niezbędne jest częste mówienie sobie nawzajem „proszę”, „dziękuję” i „przepraszam”.

Królewskie orszaki przeszły w 317 miejscowościach w Polsce oraz w 15 miastach poza granicami kraju. Niepowtarzalne uliczne jasełka w naszej okolicy odbyły się m.in. w Bielsku-Białej, Cieszynie, Porąbce, Kobiernicach, Skoczowie i Rajczy.

Święto Trzech Króli to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. Było obchodzone dużo wcześniej niż Boże Narodzenie. Upamiętnia ono moment, kiedy Trzej Królowie (Magowie) udali się ze wschodu, by złożyć pokłon i dary nowo narodzonemu Jezusowi Chrystusowi. Do żłóbka zaprowadziła ich Gwiazda Betlejemska. Kulminacyjna scena Orszaku odegrana została w stajence na stadionie. Trzej Królowie (w ich role wcielili się ks. Dawid Majdak- miejscowy wikary, Błażej Londzin i Maciej Kiełbas) oddali kolejno hołd Dzieciątku.

Całości towarzyszyły występy i koncerty grup dzieci, młodzieży oraz dorosłych, zrzeszonych w organizacjach na terenie gminy Czechowice-Dziedzice. W plenerowym spotkaniu na ulicach Zabrzega dostrzec było można wielopokoleniowe rodziny, przedstawicieli lokalnego samorządu jak również grupy dzieci i młodzieży wraz ze swoimi nauczycielami z różnych szkół. Bardzo licznie reprezentowane było m.in. czechowickie Liceum Ogólnokształcące im M. Curie – Skłodowskiej oraz młodzieżowa wspólnota studencka z parafii pw. Św. Barbary.

Konkurs szopek

Ważnym punktem podczas Orszaku było podsumowanie współzawodnictwa w ramach II Gminnego Konkursu Szopek. W przededniu Orszaku, jury pod przewodnictwem Grzegorza Wąsika – Naczelnika Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach w składzie: Alicja Krupa, Dominika Paszek, Brunon Kieloch i Jacek Tomaszczyk, dokonało oceny prac konkursowych.

Wyniki:

Klasy 1- 3 szkoła podstawowa:

• 1 miejsce - Bartosz Kóska z mamą Barbarą- Szkoła Podstawowa nr 4 w Czechowicach-Dziedzicach
  • 2 miejsce - Weronika Tittor z Rodziną - Szkoła Podstawowa nr 2 w Ligocie
  • 3 miejsce - Mateusz Wrzoł i Marek Wrzoł - Szkoła Podstawowa w Zabrzegu
  • wyróżnienie: Kinga Przybyła - Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół w Zabrzegu

Klasy 4-6 szkoły podstawowej

• 1 miejsce - Emilia Pijanowska -Szkoła Podstawowa nr 3 w Czechowicach-Dziedzicach
  • 2 miejsce - Marcin Neter - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Bronowie
  • 3 miejsce - Sebastian Hoder - Szkoła Podstawowa nr 3 w Czechowicach-Dziedzicach
  • wyróżnienie: Paweł Neter - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bronowie

Klasy 1 - 3 gimnazjum

• 1 miejsce - Monika Pawińska - Gimnazjum nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach
  • 2 miejsce - Julia Bobiec - Gimnazjum w Zespole Szkół w Ligocie
  • 3 miejsce - Kacper Micor - Gimnazjum w Zespole Szkół w Zabrzegu
  • wyróżnienie: Bożydar Wizner - Gimnazjum w Zespole Szkół w Zabrzegu

Cenne nagrody i wyróżnienia wręczyli autorom najlepszych prac: Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut, Brunon Kieloch prezes Stowarzyszenia „Przyjazny Zabrzeg”, Barbara Parchańska dyrektor Zespołu Szkół w Zabrzegu oraz ks. Jacek Kobiałka – proboszcz parafii pw. Św. Józefa w Zabrzegu.

Nad organizacją całej imprezy czuwała grupa osób związana ze Stowarzyszeniem „Przyjazny Zabrzeg” oraz Zespołem Szkół im. ks. J. Londzina w Zabrzegu, przy współudziale partnerów: Ochotniczej Straży Pożarnej, Koła Gospodyń Wiejskich „Zabrzeżanki”, Miejskiego Domu Kultury, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Dworku Eureka oraz firmy Frez-Com. Tych pięknych i kolorowych jasełek nie byłoby, gdyby nie trud i poświęcenie grupy nauczycielek i mam, które wiele godzin poświęciły na uszycie wielobarwnych okolicznościowych strojów. Dziękujemy! Do zobaczenia za rok…

Łukasz Kwaśniewski/ŁP