Poniedziałek, 13.05.2024
Imieniny: Agnieszki, Magdaleny, Serwacego

Święto Niepodległości w Czechowicach-Dziedzicach. Uroczyste obchody i Bieg Niepodległości
12-11-2015

11 listopada, podobnie jak w całej Polsce, w Czechowicach-Dziedzicach odbyły się uroczyste obchody Święta Niepodległości. Towarzyszył im XXIV Bieg Niepodległości, który po raz pierwszy w naszym mieście został rozegrany na dystansie 10 kilometrów.

Wzorem lat ubiegłych, uroczyste obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się w „cieniu” pomnika na Placu Wolności w Czechowicach-Dziedzicach. Po meldunku harcerzy oraz przyrzeczeniu strzeleckim nowych strzelców, wykład na temat odzyskania niepodległości wygłosił historyk Grzegorz Wnętrzak, nauczyciel historii w Zespole Szkół „Silesia” w Czechowicach-Dziedzicach, wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim. Następnie nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą miejsce, w którym stał zburzony przez hitlerowców, przedwojenny Pomnik Wolności. Wśród licznych delegacji, kwiaty pod tablicą pamiątkową złożyli Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut i Przewodniczący Rady Miejskiej Damian Żelazny.

Po sformowaniu pochodu uczestnicy uroczystości, wśród nich młodzież szkolna, przemaszerowali do kościoła pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie odbyła się, mająca wyjątkowo uroczystą oprawę, msza św. Po mszy poczty sztandarowe, delegacje oraz mieszkańcy przeszli na cmentarz parafialny. Tam, przy Zbiorowej Mogile Poległych i Pomordowanych w obu wojnach światowych, po krótkiej modlitwie, ponownie złożono kwiaty.

Uroczystości zakończyły się pod tablicą upamiętniającą wymarsz legionistów, znajdującą się na ścianie budynku starej karczmy przy ulicy Legionów. To właśnie tam, w sierpniu 1914 roku, zebrali się ochotnicy z Dziedzic, Czechowic oraz okolicznych miejscowości, którzy wyruszyli do Legionów Polskich Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Równolegle z uroczystościami przeprowadzony został Bieg Niepodległości, w którym na klasycznym dystansie 10 kilometrów wystartowało blisko pół tysiąca biegaczy.

Biegi uliczne z okazji Święta Niepodległości – w tym roku była to już 24. edycja – odbywały się dotąd w Czechowicach-Dziedzicach na dystansie około 3,5 kilometra i bez pomiaru czasu. W tym roku, po raz pierwszy, czechowicki Bieg Niepodległości został przeprowadzony na dokładnie zmierzonej trasie o długości 10 tysięcy metrów, zgodnie z regulaminem PZLA (Polskiego Związku Lekkiej Atletyki), dotyczącym atestowania biegów ulicznych. Profesjonalnie – za pomocą chipów – przeprowadzony został pomiar czasu, zaś wszyscy uczestnicy zostali uhonorowani pamiątkowymi, oddającymi klimat Święta Niepodległości, medalami.

Frekwencja przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Mimo niesprzyjającej aury, na starcie 24. Biegu Niepodległości w Czechowicach-Dziedzicach stanęło ostatecznie 448 biegaczy. W kategorii kobiet zwyciężyła Agata Długosz - Biegam z Pasją Tychy, zaś wśród mężczyzn najlepszy rezultat osiągnął Paweł Góralczyk - AZS AWF Kraków. Po biegu głównym – tradycyjnie już – przeprowadzono biegi przełajowe dla dzieci i młodzieży. Wyniki znajdziesz tutaj.

Organizatorami imprezy odbywającej się pod honorowym patronatem Burmistrza Czechowic-Dziedzic Mariana Błachuta byli: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Czechowicach-Dziedzicach, Gmina Czechowice-Dziedzice, MTS „Winner” i Grupa Rozbiegamy To Miasto. To właśnie pasjonaci biegania z Grupy RyTM stoją za zaprojektowaniem i przygotowaniem profesjonalnej, ciekawej trasy, o sztandarowym dla biegaczy-amatorów dystansie 10 kilometrów.