Poniedziałek, 13.05.2024
Imieniny: Agnieszki, Magdaleny, Serwacego

III Festiwal Poezji Słowiańskiej na Podbeskidziu
13-11-2015

W niedzielę 8 listopada zakończył się III Festiwal Poezji Słowiańskiej na Podbeskidziu, który odbywał się w 3 miastach - Czechowice-Dziedzice, Bielsko-Biała i Cieszyn - i trwał 3 dni.

Wspaniałą atmosferę tworzyli uczestnicy spotkań. Poeci, tłumacze, krytycy, znawcy i badacze literatury słowiańskiej. Gośćmi z zagranicy byli: Marina Ilie z Rumunii, Radosław Mieczkowski z Litwy, Valerij Kupka ze Słowacji, Aleksy Wróbel z Lonynu. Organizator FPS z Warszawy – Aleksander Nawrocki i dr Ewa Lewandowska-Tarasiuk, z Krakowa – Magdalena Węgrzynowicz-Plichta, z Poznania – dr Sławomir Krzyśka. Poeci ze Śląska i Podbeskidzia.

Program obejmował spotkania w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Curie-Skłodowskiej w Czechowicach-Dziedzicach oraz w „Plastyku” w Bielsku-Białej. Odbywały się spotkania poetyckie w pałacach i zamkach.

W Cieszynie, w Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Pałacu Laryschów, gdzie nawiązano nowe kontakty również z poetami z Zaolzia. W Czechowicach w Pałacu Kotulińskich, w kręgielni, czytanie wierszy, spotkanie poetów i gości trwało do późnych godzin wieczornych przy lampce wina i torcie jubileuszowym.

W Muzeum w Bielsku-Białej w Zamku Sułkowskich odbyła się Gala Festiwalu w przepięknej Sali wypełnionej gośćmi żywo reagującymi na słowa-wiersze poetów. Czas wzbogacał piękną muzyką kompozytor i pianista Janusz Kohut oraz wspaniały baryton z Teatru Muzycznego MOVIMENTO z Czechowic-Dziedzic, Sebastian Gabryś. Wspaniale wypadła również Sesja Literacka w Książnicy Beskidzkiej.

Referaty, wykłady prezentowali znawcy tematu: prof. Anna Węgrzyniak, dr Ewa Lewandowska-Tarasiuk, dr Sławek Krzyśka. Przedstawiali tematy w sposób ciekawy, pogodny, interesujący słuchaczy.

Ostatnim punktem programu Festiwalu był Krakowski Salon Poezji w BWA w niedzielę 8 listopada. Trzeba było co chwilę dostawiać krzesła. Każde spotkanie festiwalowe odbywało się przy wypełnionych salach.

Organizatorami Festiwalu byli: Ryszard Grajek – czechowiczanin, poeta, inicjator i menedżer projektu na Podbeskidziu; Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach oraz Centrum Sztuki KONTRAST Bielsko-Biała.

Więcej zdjęć znajdziesz tutaj.

Ryszard Grajek, ŁP