Poniedziałek, 13.05.2024
Imieniny: Agnieszki, Magdaleny, Serwacego

O edukacji, inwestycjach drogowych i bezpieczeństwie. Spotkanie Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów w Bielsku-Białej
05-10-2016

30 września br. odbyło się posiedzenie Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów w Bielsku-Białej. W spotkaniu w bielskim ratuszu uczestniczył Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut.

W trakcie posiedzenia Zarząd Związku zapoznał się z informacjami nt. przygotowywanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian w systemie oświaty (w związku z podaniem do publicznej wiadomości projektu ustawy - prawo oświatowe oraz przepisów wprowadzających prawo oświatowe).

Zarząd Związku wyraził obawy o skutki finansowe dla społeczności lokalnych tych zmian i możliwe zmniejszenie miejsc pracy w oświacie. Gdyby okazało się, że planowane zmiany są nieuchronne, to Zarząd Związku za konieczne uważa ich rozłożenie w czasie (co pozwoli na ograniczenie koncentracji ich negatywnych skutków w poszczególnych latach).

Zarząd Związku omówił - istotne dla mieszkańców - problemy budowy i remontów powiatowych i gminnych dróg, proponując uruchomienie przez rząd nowego, rozszerzonego programu finansowania budowy i przebudowy tych dróg. Środki unijne dostępne na poziomie województwa śląskiego w najbliższych latach nie będą bowiem wydatkowane na te cele.

Członkowie Zarządu Związku przedyskutowali również sprawy dot. funkcjonowania Państwowej Straży Pożarnej oraz ochotniczych straży pożarnych w woj. śląskim, zwracając uwagę na potrzebę alokowania przez Samorząd Województwa Śląskiego większych środków na konkursy w celu wzmocnienia potencjału służby ratowniczej.

Podczas posiedzenia omówiono też wyniki spotkania zorganizowanego przez Śląski Związek Gmin i Powiatów nt. kluczowych z perspektywy społeczności lokalnych kwestii bezpieczeństwa. Zarząd Związku podkreślił w tej dyskusji potrzebę skuteczności działań zapobiegających, lub przygotowujących do szybkiego reagowania na różne sytuacje kryzysowe, w tym potencjalne zagrożenia dla zdrowia i życia mieszkańców.

ZŚZGiP, ŁP