Sobota, 20.04.2024
Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

Wiosna z RyTM-em. Pasjonaci biegania zapraszają
21-03-2017

W najbliższym czasie grupa biegowa Rozbiegamy to Miasto, popularyzująca bieganie w Czechowicach-Dziedzicach, będzie współorganizatorem dwóch wydarzeń odbywających się w naszym regionie – III Nadwiślańskiego Maratonu na Orientację oraz drugiej edycji Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

W dniach 7-9 kwietnia odbędą się zawody na orientację pod nazwą III Nadwiślański Maraton na Orientację. Bazą imprezy będzie Zespół Szkolno-Przedszkolny oraz Gimnazjum w Rudzicy. Zawodnicy rywalizować będą na kilku dystansach. Do wyboru będzie kilka tras pieszych i rowerowych, od popularyzacyjnych/rekreacyjnych: piesza około 20 km (TP20), rowerowa około 50-60 km (TR50). Dla zaprawionych piechurów/biegaczy będzie trasa około 50 km (TP50), a dla rowerzystów, nie bojących się podejmować wyzwania, będzie trasa rowerowa o długości około 150 km (TR150). Dla ultramaratończyków będzie przygotowana trasa 100-kilometrowa (TP100).

Dla najmłodszych będzie przygotowana trasa rodzinna, kilkukilometrowa z dodatkowymi niespodziankami, na  którą serdecznie zapraszamy okolicznych mieszkańców wraz z dziećmi!

Trasy: piesza 50 km i 100 km oraz rowerowa 150 km zaliczane są do ogólnopolskiej klasyfikacji Pucharu Polski w Maratonach na Orientację (http://pmno.pl/, http://maratony.home.pl/ppm/).

Po szczegółowe informacje organizatorzy zapraszają na stronę Maratonu: http://NMnO.nadwislanskirp.pl/ lub na Facebooka: www.facebook.com/NadwislanskiRP(nie wymaga posiadania konta na FB).

***

Z kolei 7 kwietnia, już po raz drugi w naszej okolicy, odbędzie się Ekstremalna Droga Krzyżowa.

Założenia idei EDK brzmią nierealnie, a już na pewno nie kojarzą się z typowym nabożeństwem drogi krzyżowej. Uczestnicy (koniecznie osoby pełnoletnie) w milczeniu, nocą i do tego najlepiej samotnie, mają pokonać kilkadziesiąt kilometrów trasy.

W ubiegłym roku na trasie drogi w Czechowicach-Dziedzicach można było spotkać ponad 55 osób, które podjęły to wyzwanie. Udział wzięły zarówno kobiety jak i mężczyźni, młodsi jak i wielu starszych – jako ciekawostkę można powiedzieć, że najstarszy uczestnik miał 71 lat, a trasę pokonał jako jeden z pierwszych.

Głównym pomysłodawcą idei EDK jest ksiądz Jacek Stryczek organizator m.in. „Szlachetnej Paczki” czy „Akademii Przyszłości”. W całej Polsce w roku ubiegłym inicjatywa odbyła się w 112 miastach na 215 trasach, w których udział wzięło ponad 26 tysięcy osób.

Z racji tego, iż EDK to wyzwanie wyjątkowo ciężkie, w tym roku została utworzona także druga trasa - św. Wendelina, prowadząca prostszym terenem w kierunku Rudzicy i Zabrzega, licząca „jedynie” 46 km. Zwodniczym jest jednak lekceważenie tej drogi, gdyż jest ona również bardzo wymagająca, zarówno pod względem fizycznym jak i nastawienia psychicznego. Śmiałkowie, którzy podejmą tegoroczne wyzwanie wyruszą z kościoła pw. św. Katarzyny w Czechowicach-Dziedzicach w dniu 7 kwietnia. Dodatkowe informacje można znaleźć na dedykowanej stronie internetowej www.ekstremalna.org lub na bieżąco aktualizowanym profilu facebookowym www.facebook.com/czechowice.edk/

Za wytyczenie trasy oraz popularyzację EDK w naszym regionie odpowiadają osoby z czechowickiej grupy Rozbiegamy to Miasto.

Bartłomiej Karas/Robert Gawlak, ŁP