Niedziela, 05.05.2024
Imieniny: Irydy, Tamary, Waldemara

Z wizytą w Słonimiu. Delegacja Urzędu Miejskiego i Chór „Moniuszko” gościły na Białorusi
07-06-2017
07-06-2017

W dniach od 2 do 4 czerwca bieżącego roku oficjalna delegacja Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach gościła w naszym partnerskim mieście Słonim na Białorusi.

Naszej delegacji na Białoruś przewodniczył Zastępca Burmistrza Czechowic-Dziedzic Paweł Mrowiec, a jej uczestnikami byli: Sekretarz Miasta Marek Gazda, Zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej Krzysztof Bergel oraz radni – Paweł Pawlik i Kazimierz Kocur.

Delegacji towarzyszyło 26 chórzystów Chóru Mieszanego „Moniuszko”. Wzięli oni udział w XIII Międzynarodowym Festiwalu „Polonez 2017”, którego współorganizatorem jest Słonimski Rejonowy Oddział Związku Polaków na Białorusi.

Udział w festiwalu chórzyści z Czechowic-Dziedzic zakończyli na drugim miejscu, ustępując jedynie gospodarzom – Chórowi „Credo” ze Słonimia. Sam Festiwal nie był oczywiście jedynym punktem wizyty naszej delegacji na Białorusi. Przedstawiciele naszego miasta, w gronie innych delegacji z miast partnerskich Słonimia, zaproszeni zostali na uroczystość podpisania nowej umowy o współpracy partnerskiej pomiędzy Słonimiem, a ukraińskim miastem Chmielnik. Z kolei Chór „Moniuszko”, w czasie niedzielnej mszy świętej, wystąpił w słonimskim kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.

Nasza delegacja miała również możliwość zwiedzenia zabytkowego, pochodzącego z końca XV wieku, Monasteru Zaśnięcia Matki Bożej w Żyrowicach.