Niedziela, 05.05.2024

Debata publiczna: Moda na życie bez uzależnień - Twój głos w tej sprawie
07-06-2017
07-06-2017

Debata została zorganizowana przez Biuro ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom Urzędu Miejskiego w Czechowicach- Dziedzicach, Komendę Miejską Policji w Bielsku-Białej oraz Zespół Szkół Technicznych i Licealnych im. Stanisława Staszica w Czechowicach-Dziedzicach.

Przy organizacji debaty współpracowały także: Zespół Szkół Silesia oraz Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie. Debatę otwarł Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych - Bogdan Szary oraz Kierownik Biura ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom - Agnieszka Borowska-Paszek.

W debacie uczestniczyli przedstawiciele młodzieży: uczniowie ZSTiL im. Stanisława Staszica, uczniowie LO im M. Skłodowskiej- Curie oraz uczniowie ZS Silesia. Samorząd reprezentował Zastępca Burmistrza Maciej Kołoczek oraz Radni - Magdalena Kubik, Krzysztof Jarczok i Andrzej Maj. Ponadto w debacie uczestniczyli przedstawiciele policji: Zastępca Komendanta Miejskiego Policji – mł. insp. Mgr Krzysztof Gałuszka, Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Czechowicach-Dziedzicach Sławomir Walczak, nadkom. Aleksandra Gęga oraz aspirant sztabowy Jarosław Motyka, przedstawiciele oświaty: Marzena Knap, Tomasz Figura i Maria Lis, przedstawiciele Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych: Przewodnicząca - Joanna Badowska i Renata Buryło - będąca jednocześnie Dyrektorem Ośrodka Pomocy Społecznej. W podwójnej roli członka GKRPA oraz kierownika Biura ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom, wystąpiła także Agnieszka Borowska-Paszek. Miejski Ośrodek Terapii Uzależnień w Czechowicach- Dziedzicach reprezentował terapeuta Sławek Sadkowski.

Debatę prowadził Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bielsku Białej - podinsp. Mariusz Kuliński.

Najistotniejszymi wnioskami wypływającymi z debaty były stwierdzenia, że próbując narkotyków ryzykujemy utratę WSZYSTKIEGO, co posiadamy, co stanowi dla nas jakąkolwiek wartość. Narkotyki odbierają człowiekowi, przede wszystkim, godność. Paradoksalnie, młodzi ludzie często sięgają po narkotyki by być w grupie, by zyskać akceptację i przyjaciół, tymczasem narkotyki powodują niewyobrażalną samotność. Ponadto uczestnicy debaty zgodzili się, że wolność jednostki kończy się tam, gdzie zaczyna się krzywda drugiego człowieka, dlatego muszą obowiązywać pewne normy i granice.

Uczestnicy debaty próbowali też odpowiedzieć sobie dlaczego młodzież sięga po narkotyki. Specjaliści wskazywali na nudę, brak zainteresowań, brak akceptacji siebie i niskie poczucie własnej wartości, czyli różne problemy emocjonalne. Sama młodzież podkreślała, ze ogromny wpływ ma oddziaływanie rówieśników, ich namowy, chęć bycia akceptowanym przez grupę. Jednak część młodych ludzi zauważyła, że mając jasno określone cele i poukładane wartości, mogą skutecznie i zdecydowanie odmawiać spróbowania narkotyku. Zostało też jasno powiedziane, że nawet okazjonalne używanie narkotyków może prowadzić do uzależnienia i bardzo poważnych konsekwencji. Jak trafnie zauważył Zastępca Burmistrza - Maciej Kołoczek - zapewne żaden narkoman nie planował tego, że się uzależnieni. Zwykle tak się to dzieje, ze uzależnienie zaczyna się od „eksperymentowania, od używania okazjonalnego”. Młodzi ludzie podkreślali, że oczekują aby mówili do nich ludzie, którzy sami coś przeżyli, którzy wyszli z uzależnienia. Smutne dla dorosłych uczestników debaty, było stwierdzenie młodzieży, że ich rodzice nie stanowią dla nich autorytetów. Młodzi ludzie nie mają odwagi do rozmowy ze swoimi rodzicami o sprawach trudnych. Młodzież boi się też zgłaszać policji sytuacje łamania prawa np. handel narkotykami z powodu obawy przed napiętnowaniem ze strony rówieśników. Policja wyszła temu naprzeciw i zaprezentowała narzędzie o nazwie Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie anonimowo można zgłaszać policji wszelkie niepokojące zdarzenia oraz sytuacje łamania prawa. Pomysłem na walkę z uzależnieniami było też dawanie młodym ludziom alternatywy dla nudy. Istotne jest także promowanie mody na życie wolne od uzależnień. Jednak najistotniejszym przesłaniem debaty było stwierdzenie, aby być otwartym na drugiego człowieka i słuchać się uważnie - tak jak to miało miejsce w czasie debaty. Była to już druga debata zorganizowana w Czechowicach-Dziedzicach, jednak zapewne nie ostatnia.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom debaty. W sposób szczególny dziękujemy młodzieży za ich głos w dyskusji. Zachęcamy też rodziców aby słuchali swoich dzieci, gdyż tylko w ten sposób możemy zbudować z nimi dobre relacje i uchronić je przed sięganiem po narkotyki.

PPU/UM, ŁP