Poniedziałek, 29.04.2024
Imieniny: Hugona, Piotra, Roberty

Poznają żywioły z Polwax-em
16-06-2017

W ramach współpracy pomiędzy firmą Polwax SA i Gimnazjum Publicznym Nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach realizowana jest II edycja projektu „Nauka z Polwax-em”. W tym roku tematem przewodnim są 4 żywioły: ogień, ziemia, powietrze i woda.

Gimnazjaliści z Twardowskiego są już na półmetku projektu. Pierwszy z żywiołów, który poznawali uczniowie to ogień. 18 maja odbyła się wycieczka naukowa do Muzeum Ognia w Żorach. Najpierw wyświetlany był film o roli ognia w rozwoju cywilizacji ludzkich, a następnie wyposażeni w  karty pracy gimnazjaliści zwiedzali interaktywną wystawę. Na wystawie można było: zapalić znicz olimpijski, skrzesać ogień hubką, zmierzyć temperaturę rozgrzanego żelaza, czy doprowadzić do samozapłonu i wybuchu różnych substancji w interaktywnym laboratorium.

Natomiast 7 czerwca odbyła się druga wycieczka z cyklu, tym razem do Muzeum Gleb na Akademii Rolniczej w Krakowie. Uczniowie poznawali ziemię – glebę. Najpierw wysłuchali prelekcji na temat powstawania gleb oraz ich składu. Przeprowadzali symulację procesu erozji gleb w zależności od ich rodzaju. Następnie prowadzący zabrał gimnazjalistów na podróż przez strefy klimatyczno-roślinno-glebowe. Na koniec każdy uczestnik mógł samodzielnie wykonać profil gleby bielicowej. Wyjazd do Krakowa wzbogaciło zwiedzanie ogrodów na Wawelu, które zorganizował dla uczniów kustosz czechowickiej Izby Regionalnej – Jacek Cwetler.

W naukowych wycieczkach brali udział uczniowie z różnych klas – łącznie ok. 50 osób, a projekt koordynuje Magdalena Jasińska – nauczycielka GP1. Przed uczniami jeszcze 2 żywioły – powietrze
i woda, z którymi zmierzą się już w nowym roku szkolnym 2017/2018.

Społeczność szkolna Gimnazjum Publicznego nr 1 składa podziękowania firmie Polwax SA za sfinansowanie wyjazdów i umożliwienie rozwijania naukowych pasji i zainteresowań.

GP1

Linki do zdjęć: