Sobota, 04.05.2024
Imieniny: Floriana, Michała, Moniki

System gospodarowania odpadami w Gminie Czechowice-Dziedzice po 1 lipca br. bez zmian
10-07-2017

Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach informuje, iż na nieruchomościach zamieszkałych na terenie naszej Gminy obowiązuje dotychczasowy system gospodarowania odpadami komunalnymi.

Pomimo, iż od 1 lipca 2017 r. decyzją Ministra Środowiska obowiązują w Polsce nowe zasady rozszerzonej segregacji w Gminie Czechowice-Dziedzice będą jeszcze obowiązywać do 30 kwietnia 2019 r., dotychczasowe zasady.

Wprowadzenie nowej, zaostrzonej segregacji z uwzględnieniem zbierania bioodpadów w terminie późniejszym stało się możliwe, dzięki podpisaniu umowy na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych 2 maja 2017 r. na okres 24 miesięcy, czyli przed dniem wprowadzenia nowych przepisów Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz. U. z 2017 poz. 19), zgodnie z § 6 ust.3 umowy wcześniej podpisane zachowują ważność na czas, na jaki zostały zawarte, jednak nie dłuższy niż do dnia 30 czerwca 2021 r.).

Jednocześnie już teraz prosimy mieszkańców, aby przestrzegali obecnych zasad segregacji, zwiększając ilość odpadów segregowanych i tym samym ograniczając ilość wytwarzanych odpadów zmieszanych co będzie od 1 maja 2019 r. naszym obowiązkiem. Zachęcamy również mieszkańców do kompostowania odpadów zielonych na terenie swojej nieruchomości. Takie działania z pewnością pozwolą osiągnąć Gminie wymagane poziomy recyklingu, odzysku i ponownego użycia dla poszczególnych frakcji odpadów, unikając tym samym płacenia kar w przyszłości.

OŚ/UM, ŁP