Czwartek, 25.04.2024
Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

Przegląd Potraw Regionalnych - „Kulinarne Dziedzictwo Powiatu Bielskiego”
26-06-2018
26-06-2018

Około 200 pań, zrzeszonych w 35 Kołach Gospodyń Wiejskich, prezentowało swoje wyroby podczas Przeglądu Potraw Regionalnych „Kulinarne Dziedzictwo Powiatu Bielskiego”.

Hasłem przewodnim tegorocznego przeglądu, odbywającego się w czasie obchodów 20-lecia Powiatu Bielskiego, było „Przyjęcie weselne”.

W przeglądzie brały udział 3 Koła reprezentujące Gminę Czechowice-Dziedzice. KGW „Czechowice Górne” w składzie: Grażyna Adamiec, Maria Kłoda, Anastazja Zuber, Barbara Polok, Maria Bartoszek zaprezentowało – kołocz weselny makowo-serowy, roladę z kurczaka, nalewkę truskawkową. Towarzystwo Przyjaciół Ligoty, reprezentowane przez Małgorzatę Kwaśniak i Marię Szwedę, serwowało jako danie główne – kluski śląskie, roladę śląską z sosem, modrą kapustę z jabłkiem oraz nalewkę miodowo-ziołową. Na kompletny obiad weselny zaprosiło KGW „Zabrzeżanki” – Izabela Londzin, Barbara Londzin i Elżbieta Kuś. Składał się on z: rosołu wołowo-drobiowego z kluseczkami, pieczeni wieprzowej z sosem i ziemniakami, sałatki z czerwonej kapusty, a na deser – legumina, tort czekoladowy, kołacz drożdżowy z serem, drobne ciasteczka i przepalanka. Na przywitanie Młodej Pary panie upiekły ozdobny bochen chleba. Kucharki z Zabrzega zadbały też o piękny wystrój stołu weselnego, nad którym zawiesiły duże zdjęcie dawnych uczestników wesela. Aranżację doceniła Redakcja Miesięcznika „Mój Powiat”, przyznając im specjalną nagrodę.

Edward Szpoczek, ŁP