Piątek, 19.04.2024
Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

Burmistrz odpowiada. Wdrażanie nowego systemu segregacji odpadów komunalnych
30-05-2019

Dzień dobry!

Proszę o podjęcie interwencji w firmie realizującej wywóz śmieci, łącznie z wyciągnięciem konsekwencji umownych z tytułu niewywiązywania się z obowiązków. Odpady nie są odbierane regularnie. Mieszkańcy otrzymali podwyżkę kosztów, z równoczesnym obniżeniem standardu usług.

Przy liczbie zalegających śmieci nie ma możliwości segregacji do odpowiednich pojemników, a lokatorzy nie otrzymują barwionych worków dla poszczególnych partii śmieci. W jaki sposób w tym przypadku zostaną zabrane śmieci - czyżby do jednego zbiorczego pojemnika? Czy ta sytuacja będzie rzutować na opinię o braku segregacji? Kiedy mieszkańcy otrzymają broszury o sposobie segregacji? Dlaczego wzorem innych miast nie są dostarczane worki przeznaczone dla poszczególnych odpadów?

Sytuacja z ulicy Jagiellońskiej. Proszę o rzeczową odpowiedź.

Szanowny Panie,

Bardzo dziękuję za zwrócenie uwagi na pojawiający się na terenie zabudowy wielorodzinnej problem tzw. przesypów śmieci, do którego dochodzi głównie w altankach śmietnikowych. Sytuację, w której odpady nie mieściły się w przeznaczonych na nie kontenerach potwierdzili również podlegli mi pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego. W związku z uruchomieniem od 1 maja br. nowego systemu odbioru odpadów komunalnych, poszerzonego o dodatkową, selektywną zbiórkę papieru oraz odpadów kuchennych - BIO, obecnie prowadzona jest weryfikacja pojemności pojemników znajdujących się w poszczególnych altankach. W przypadku stwierdzenia niewystarczających pojemności firma wywozowa zostaje zobowiązana do dostarczenia większych, lub dodatkowych pojemników. Jednocześnie pragnę podkreślić, że w początkowym okresie wdrażania nowego, rozszerzonego systemu segregacji odpadów, pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska przeprowadzają wzmożone kontrole i monitorują sytuację zarówno na terenie zabudowy wielorodzinnej jak i jednorodzinnej.

Jeśli chodzi o ulotki zawierające szczegółowe informacje na temat obowiązującego sposobu segregacji odpadów, to zostały one dostarczone przez Pocztę Polską - jako druk bezadresowy - wszystkim mieszkańcom naszej gminy. Ulotka ta przez cały czas dostępna jest również w formie elektronicznej, w zakładce dotyczącej systemu segregacji odpadów na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Miejskiego. Szczegółowa informacja na temat nowych zasad segregacji śmieci znalazła się ponadto w wydawanym przez Gminę Czechowice-Dziedzice bezpłatnym Biuletynie Samorządowym (luty/marzec 2019).

Natomiast system wydawania kolorowych worków, o które Pan pyta, dotyczy tylko mieszkańców zabudowy jednorodzinnej. Mieszkańcy tej zabudowy otrzymują worki w kolorze żółtym, zielonym i niebieskim, ponieważ – w przeciwieństwie do mieszkańców zabudowy wielorodzinnej – nie mają do dyspozycji pojemników w tych kolorach, przeznaczonych na szkło, papier i tekturę oraz plastik i opakowania wielomateriałowe.

Przy tej okazji pragnę zwrócić uwagę na fakt, aby odpady BIO były wrzucane do pojemników tylko i wyłącznie w workach papierowych lub specjalnych workach biodegradowalnych. Wrzucanie odpadów kuchennych, które mają zostać poddane procesowi kompostowania, w workach z tworzyw sztucznych, powoduje znaczne pogorszenie jakości segregacji i tym samym zwiększenie kosztów ich zagospodarowania. Nowego systemu segregacji odpadów nadal wszyscy się uczymy. Dlatego, w ramach poprawy jakości segregacji, na terenie zabudowy wielorodzinnej, zostaną przeprowadzone również pokazy prawidłowej segregacji. O terminie i miejscu tych pokazów mieszkańcy zostaną powiadomieni za pośrednictwem naszej strony internetowej.

Z wyrazami szacunku, Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut