Piątek, 26.04.2024
Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

Gmina zyskała półtora budżetu! Skutecznie pozyskując środki zewnętrzne
14-11-2014

Blisko 200 miliony złotych środków zewnętrznych, czyli kwotę stanowiącą półtora rocznego budżetu gminy, pozyskały Czechowice-Dziedzice na realizację swoich zdań w ciągu minionych ośmiu lat. Dzięki umiejętnemu i skutecznemu aplikowaniu o środki pozabudżetowe możliwe było zrealizowanie wielu ważnych dla miasta oraz jego mieszkańców przedsięwzięć.

Dzięki dofinansowaniu, pozyskanemu z rozmaitych programów, za pośrednictwem których dystrybuowane są środki unijne oraz pochodzące z budżetu państwa, na przestrzeni minionych dwóch kadencji, w Czechowicach-Dziedzicach udało się zrealizować projekty o łącznej wartości blisko 332,5 miliona złotych! Gmina skorzystała przy tym z różnych kanałów finansowania. Pozyskane środki pochodziły, między innymi, z: Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, Programów Operacyjnych Kapitał Ludzki i Innowacyjna Gospodarka, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich” Po Ryby, Programu Infrastruktura i Środowisko oraz Programów Operacyjnych Współpracy Transgranicznej, z Czechami i Słowacją.

Wnioskodawcami środków zewnętrznych pozyskiwanych przez Gminę Czechowice-Dziedzice w minionych ośmiu latach był zarówno sam Urząd Miejski, jak i podległe mu jednostki. Największym beneficjantem jest tu oczywiście Przedsiębiorstwo Inżynierii Miejskiej, które realizując wielki projekt kanalizacyjny, pozyskało dofinansowanie sięgające 110 milionów złotych. Środki zewnętrzne pozyskiwały również: Zespół Obsługi Placówek Oświatowych, Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej, Administracja Zasobów Komunalnych, Ośrodek Pomocy Społecznej, Miejski Dom Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Żłobek Miejski.

O środki zewnętrzne aplikował również sam Urząd Miejski, pozyskując w tym czasie dla swoich zadań dofinansowanie w wysokości przeszło 32 milionów złotych, dzięki którym, między innymi, remontowano i modernizowano drogi, budowano sale gimnastyczne oraz krytą pływalnię, w gminie powstały nowe mieszkania socjalne, liczne place zabaw i tereny rekreacyjne. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że w przygotowywaniu i składaniu większości wniosków aplikacyjnych, nie tylko tych pochodzących z samego Urzędu Miejskiego, ale i podległych mu jednostek, brał udział Wydział Strategii, Rozwoju i Promocji UM w Czechowicach-Dziedzicach.

Lista zadań, w tym inwestycji, które na przestrzeni minionych ośmiu lat zrealizowano w Gminie Czechowice-Dziedzice z udziałem środków pozabudżetowych przekracza w sumie 230 pozycji. Gdyby nie skuteczne i sprawne aplikowanie o te pieniądze, realizacja wielu z tych zadań byłaby zwyczajnie niemożliwa.