Czwartek, 16.05.2024
Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty

Światowy Dzień Zwierząt. O zwierzętach pamiętajmy na co dzień
03-10-2019

4 października obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt, rozpoczynający Tydzień Zwierząt, a cały październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt.

Dzień ustanowiony został w celu zmiany stosunku ludzi wobec zwierząt i uświadomienia człowiekowi, że zwierzę to istota żywa, czująca, która także ma swoje prawa i potrzeby. O tym, że stosunek do zwierząt jest miarą człowieczeństwa powinniśmy pamiętać nie tylko w październiku, ale przez cały rok.

Światowy Dzień Zwierząt, czyli World Animal Day, jest corocznym świętem. W Kościele 4 października to dzień wspominania św. Franciszka z Asyżu - patrona zwierząt, ekologów i ekologii. Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji.

Obchody Światowego Dnia Zwierząt to dobry moment na refleksję nad naszym stosunkiem do „braci mniejszych”, na zastanowienie się nad tym, co każdy z nasz może zrobić by los zwierząt poprawić oraz przypomnienie zasad postępowania w stosunku do zwierząt, zarówno tych domowych, gospodarskich, jak i dziko żyjących oraz bezpańskich.

Pamiętajmy, aby zapewnić naszym zwierzętom:

• opiekę i ochronę, zaspokajając ich potrzeby zgodnie z wymogami rasy, gatunku, płci i wieku, a także ich kondycji zdrowotnej
  • odpowiednią karmę oraz stały dostęp do wody,
  • pomieszczenie chroniące przed zimnem, upałami, deszczem i śniegiem, z dostępem do światła dziennego i umożliwiające im swobodną zmianę pozycji ciała

Nie zapominajmy o tym, że:

• pies nie może być trzymany na uwięzi w sposób stały powyżej 12 godzin w ciągu doby, a długość jego uwięzi nie może być krótsza niż 3 metry
  • naszego pupila wyprowadzamy poza teren nieruchomości na smyczy, a jeżeli mamy psa należącego do ras uznawanych za agresywne również w kagańcu
  • mamy obowiązek posprzątać zanieczyszczenia pozostawione przez nasze zwierzęta w miejscach publicznych

W przypadku, gdy:

• napotkamy porzuconego lub rannego psa bądź kota,
  • potrącimy zwierzę podczas jazdy pojazdem mechanicznym lub jesteśmy świadkiem takiego wydarzenia,
  • jesteśmy świadkiem znęcania się nad zwierzętami, bądź posiadamy informacje o złym traktowaniu zwierząt przez ich właścicieli czy też inne osoby mamy obowiązek powiadomić:

Straż Miejską - 32 215 54 92 lub 986

Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego - 32 214 71 00

Komisariat Policji - 32 214 88 10

Powiatowego Lekarza Weterynarii - 33 496 01 80

Schronisko dla Zwierząt w Bielsku-Białej - 33 814 18 18 lub 663 902 733

Działania na rzecz dobrostanu zwierząt oraz ich ochrony, wynikające z nałożonych przez ustawę zadań w zakresie opieki nad zwierzętami, realizuje również Gmina Czechowice-Dziedzice, wydając na ten cel blisko 200 tysięcy złotych rocznie. Od lat dobrze układa się współpraca na rzecz zwierząt pomiędzy Urzędem Miejskim i rozmaitymi instytucjami (Sanepid, Powiatowy Lekarz Weterynarii, Straż Miejska, organizacje pomagające zwierzętom) oraz ludźmi dobrej woli.

W budżecie gminy zapewnione są m.in. środki finansowe na realizację zadań wynikających z podpisanego porozumienia z miastem Bielsko-Biała, w którym funkcjonuje schronisko dla zwierząt na:

• odbiór żywych zwierząt domowych w Schronisku,
  • odbiór żywych zwierząt domowych ze wskazanego miejsca na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice,
  • odbiór zwłok zwierząt domowych w Schronisku, w celu ich unieszkodliwienia,
  • sterylizację i kastrację zwierząt przyjętych do schroniska,
  • zbieranie zwłok zwierząt pozostawionych na terenie gminy,
  • zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt domowych.

Ponadto realizujemy zadanie:

• zapewnienie opieki rannym dzikim zwierzętom,
  • zakup karmy dla kotów wolnożyjących,
  • sterylizacja i kastracja kotów wolnożyjących oraz ich dokarmianie przy współpracy z opiekunami społecznymi kotów wolnożyjących oraz fundacjami,
  • edukacja - zakup nagród konkursowych „Zwierzęta wokół nas”,
  • współpraca ze schroniskiem ws adopcji zwierząt, ulotka, szkolenia.

Gmina Czechowice-Dziedzice sfinansowała również zakup niezbędnych przyrządów (podbierak, rękawice, chwytak) i klatek tzw. samołapek, na potrzeby Straży Miejskiej przy podejmowaniu interwencji dotyczących udzielania pomocy rannym zwierzętom.

Szczegółowe informacje na temat zasad postępowania ze zwierzętami znajdują się w stałych zakładkach dostępnych na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach:

zwierzęta domowe

zwierzęta bezdomne

koty wolno żyjące

zwierzęta dzikie

zwierzęta egzotyczne

Uwaga! Odpowiedzialność karna

Niedopełnienie opisanych powyżej wymogów, zawartych w ustawie o ochronie zwierząt, grozi wymierzeniem kary grzywny, aresztem lub mandatem do wysokości do 1 000 złotych, bądź - w szczególnych przypadkach - nawiązki w wysokości od 25 do 2 500 złotych na Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Możliwą karą jest również nieodpłatne przekazanie zwierząt osobie trzeciej, bądź przepadek zwierzęcia.

Przypominamy, że zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt za zabicie zwierzęcia lub znęcanie się nad nim grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności, a jeśli popełniony czym wypełnił znamiona działania ze szczególnym okrucieństwem, do nawet 5 lat więzienia.

OŚ/UM, ŁP