Poniedziałek, 13.05.2024
Imieniny: Agnieszki, Magdaleny, Serwacego

Rocznice wielkich tragedii. W KWK „Silesia” oraz Rafinerii
26-06-2020

Na trzy dni przed 46. rocznicą katastrofy górniczej w kopalni „Silesia” miało miejsce uroczyste złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem znajdującym się przed bramą główną PG „Silesia”.

W uroczystości, zorganizowanej przez dyrekcję zakładu oraz działające na jego terenie związki zawodowe, udział wzięła delegacja z Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach: Zastępcy Burmistrza Czechowic-Dziedzic - Maciej Kołoczek i Paweł Mrowiec oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Damian Żelazny.

fot. ZZ Kadra

W ten sposób uczczono pamięć 34 górników, którzy zginęli w wyniku wybuchu metanu w kopalni „Silesia” 28 czerwca 1974 roku.

***

W niedzielę 28 czerwca odbędą się natomiast uroczystości związane z 49. Rocznicą tragicznego pożaru w czechowickiej Rafinerii, który rozpoczął się 26 czerwca 1971 i kosztował życie 37 ofiar.

W samo południe, w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Czechowicach-Dziedzicach, odbędzie się uroczysta msza św. w intencji ofiar i ich rodzin - „Do Miłosierdzia Bożego o dar życia wiecznego dla męczenników Ziemi Czechowickiej, którzy oddali życie w obronie Rafinerii w czasie pożaru oraz za ich rodziny i bliskich”.

Zaplanowano również uroczyste złożenie kwiatów i zapalnie zniczy pod pomnikiem upamiętniającym Bohaterskich Obrońców Rafinerii, znajdującym się na skwerze pomiędzy ulicami Barabasza i Niepodległości w Czechowicach-Dziedzicach.