Poniedziałek, 20.05.2024
Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach najlepsza w powiecie
10-09-2020

W tym roku tytuł „Biblioteka roku 2019/2020” otrzymała Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach. Bibliotekę nagrodzono za wielokierunkową działalność placówki, wzorową współpracę z lokalnym środowiskiem oraz tworzenie kulturowej przestrzeni publicznej dla mieszkańców.

Podsumowanie konkursu pt. „Najlepsza biblioteka w powiecie bielskim” miało miejsce 8 września w nowej siedzibie czechowickiej książnicy w obecności znamienitych gości, wśród który nie zabrakło starosty bielskiego Andrzeja Płonki, członka Zarządu Powiatu Barbary Adamskiej, wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Józefa Herzyka, burmistrza Czechowic-Dziedzic Mariana Błachuta, zastępcy dyrektora Agnieszki Magiery i Magdaleny Madejskiej kierownika działu instrukcyjno-metodycznego ze Śląskiej Biblioteki Publicznej, przedstawicieli Książnicy Beskidzkiej z dyrektorem Bogdanem Kocurkiem na czele oraz wójtów, burmistrzów gmin powiatu bielskiego. Wszyscy byli pod wrażeniem otwartej niedawno nowej siedziby biblioteki, na którą w Czechowicach-Dziedzicach czekano prawie 5 lat. Starosta bielski Andrzej Płonka nazwał bibliotekę w Czechowicach bijącym sercem kultury i wyjątkową świątynią słowa.

Przypomnijmy konkurs organizuje corocznie starosta bielski przy współpracy z Zarządem Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Bielsku-Białej i Książnicy Beskidzkiej. Ocenie poddane zostały przede wszystkim: zasięg społeczny czytelnictwa, oferta edukacyjna i kulturalna, działania upamiętniające rocznice, promocja biblioteki i jej obecność w mediach i w prasie, wykorzystanie nowych technologii w pracy z czytelnikiem oraz oferta usług elektronicznych, współpraca z lokalnym środowiskiem, pozyskiwanie dodatkowych środków pozabudżetowych, aktywność zawodowa bibliotekarzy, nagrody przyznane bibliotece i bibliotekarzom oraz wybrane wskaźniki.

Komisja powołana przez przewodniczącą Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Bielsku-Białej w składzie: przewodniczący komisji: Alina Macher – przedstawiciel Starostwa Powiatowego, członkowie: Łucja Ruchała – przewodnicząca Zarządu Oddziału w Bielsku-Białej Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Kinga Andzel-Janik i Ewa Troneczek – przedstawicielki Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich bielskiego Zarządu Oddziału, dokonała w trakcie wizytacji oceny działalności bibliotek zgłoszonych do konkursu. Podstawą oceny były jakość i różnorodność oferty oraz przedstawiona w tym zakresie dokumentacja.

Komisja przyznała także trzy wyróżnienia: Gminnej Bibliotece Publicznej w Bestwinie za szeroką działalność propagującą regionalizm oraz wysokie wskaźniki czytelnicze, Gminnej Bibliotece Publicznej w Jasienicy za wielokierunkową działalność placówki oraz tworzenie przyjaznej przestrzeni dla użytkowników biblioteki i Gminnej Bibliotece Publicznej w Kozach za stosowanie nowoczesnych technik w pracy z czytelnikiem oraz propagowanie regionalizmu.

Dyplomy uznania i nagrody rzeczowe otrzymały także: Gminna Biblioteka Publiczna w Buczkowicach, Gminna Biblioteka Publiczna w Jaworzu, Gminna Biblioteka Publiczna w Porąbce, Gminna Biblioteka Publiczna w Wilkowicach.

Dyrektor MBP w Czechowicach-Dziedzicach Ewie Kmiecik – Wronowicz, dziękowano za wszelkie działania jakie podjęła, by Czechowice-Dziedzice miały nowoczesną, wspaniałą bibliotekę, na miarę XXI wieku. Jej cierpliwość, wytrwałość, pełne poświęcenie i niezłomność w pokonywaniu trudności zadziwiło wszystkich. Nie szczędzono podziękowań, ciepłych słów i gratulacji.

Gościom spotkanie umilił koncert poezji śpiewanej w wykonaniu Piotra Magi i Mikołaja Grygierczyka z czechowickiego Teatru Muzycznego Movimento, który założyła i z wielkim sukcesem prowadzi Barbara Bielaczyc.

Serdecznie gratulujemy!

Powiat Bielski, ŁP