Poniedziałek, 20.05.2024
Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Tabliczka z numerem posesji jest obowiązkowa. Przypominają wspólnie czechowickie spółki PWiK i PIM
15-09-2020

Brak oznakowania numeracji budynków, a w dobie epidemii koronawirusa również skrzynek na korespondencję, stanowią poważne utrudnienie dla rozmaitych instytucji, próbujących ustalić adres posesji, czy też dostarczyć korespondencję.

Na problem zwracają uwagę Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji oraz Przedsiębiorstwo Inżynierii Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach.

Problem jest na tyle istotny, że w połowie sierpnia br. PWiK zwrócił się do Straży Miejskiej i Policji z prośbą o zwracanie uwagi mieszkańcom na brak oznakowania numeracji budynków. PWiK przypomina przy tym, że posiadanie numeru budynku w widocznym miejscu jest obowiązkiem jego właściciela.

- W związku z dużą ilością nowych inwestycji budowlanych w Czechowicach-Dziedzicach oraz niewywiązywaniu się właścicieli/zarządców nieruchomości z obowiązku posiadania tabliczki z numerem nieruchomości, który to obowiązek reguluje ustawa prawo geodezyjne i kartograficzne z dnia 17 maja 1989 roku, wystąpiliśmy z prośbą o zwrócenie uwagi na ten problem przez Straż Miejską i Policję – mówi Andrzej Rzepka, Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Czechowicach-Dziedzicach.

PWiK podkreśla, że problemem są nie tylko nowe budynki, ale również posesje, które wcześniej były prawidłowo oznakowane, lecz obecnie posiadają tabliczki z numerami tak skorodowanymi, zabrudzonymi lub zarośniętymi roślinnością, że skutecznie uniemożliwiają odczytanie umieszczonych na nich informacji. Numery posesji „znikają” również w czasie przebudowy ogrodzeń, lub innych działań inwestycyjnych, choćby przy docieplaniu budynków, czy samym tylko odnowieniu elewacji.

- Dostarczając faktury, usuwając awarie oraz wykonując odczyty wodomierzy u naszych klientów, mamy duże problemy z prawidłowym zlokalizowaniem niektórych nieruchomości – dodaje Andrzej Rzepka.

Prawidłowe oznakowanie posesji mogą oczywiście weryfikować służby. O wywiązywanie się z tego obowiązku, nie tylko dla ułatwienia pracy innym, ale również i dla własnego bezpieczeństwa (dojazd karetki pogotowia, czy straży pożarnej), w pierwszej kolejności powinni zadbać jednak sami właściciele. O uzupełnienie brakujących numerów posesji oraz – dodatkowo – skrzynek na korespondencję, wspólnie apelują do mieszkańców gminy spółki PWiK i PIM.