Czwartek, 09.05.2024
Imieniny: Grzegorza, Karoliny, Karola

Strategia rozwoju Gminy Czechowice-Dziedzice - aktualizacja
12-08-2013

Szanowni Państwo, przystąpiliśmy do aktualizacji strategii rozwoju naszej Gminy. Od uchwalenia poprzedniej strategii upłynęło już 12 lat. Po raz ostatni aktualizowaliśmy ją w 2008 r., kiedy powstał Plan operacyjny na lata 2008-2015. Wiele w tym czasie się zmieniło - nasza Gmina, oczekiwania mieszkańców i wyzwania, jakie przynosi otoczenie.

Długofalowy plan działania jest naszej Gminie potrzebny. Musi służyć jako drogowskaz wszystkim - przedsiębiorstwom, stowarzyszeniom, „zwykłym” mieszkańcom i ich przedstawicielom - w tym radnym i urzędnikom - w podejmowaniu praktycznych decyzji dotyczących rozwoju Czechowic-Dziedzic. W strategię wpisane będą priorytety działań dotyczące sfery społecznej, infrastruktury, środowiska, przestrzeni, gospodarki, współpracy z innymi samorządami – co najmniej w perspektywie 2020 roku.

Nadrzędnym celem strategii będzie poprawa jakości życia mieszkańców Gminy. Dobra strategia będzie warunkiem skutecznego pozyskiwania środków unijnych, krajowych i regionalnych na działania służące temu celowi. Im większy będzie udział mieszkańców w rozpoznaniu wyzwań i priorytetów rozwoju Gminy Czechowice-Dziedzice, tym lepszy będzie dokument i tym większa gwarancja, że jego zapisy zostaną zrealizowane.

Prace nad nową strategią zostały podjęte tej wiosny. Po wstępnej analizie stanu Gminy zorganizowaliśmy w dniu 29 maja spotkanie warsztatowe, w którym niektórzy z Państwa wzięli udział. Wśród reprezentantów lokalnych społeczności, których przybyło ponad czterdziestu, nie zabrakło mieszkańców Gminy, przedsiębiorców i przedstawicieli działających tutaj instytucji i stowarzyszeń. Celem spotkania było wskazanie głównych wyzwań i problemów rozwoju, z jakimi Gmina będzie musiała zmierzyć się w nadchodzących latach.

We wrześniu odbędzie się kolejne spotkanie warsztatowe, tym razem poświęcone wyborowi priorytetów rozwoju Gminy. Zanim pochylimy się wspólnie nad priorytetami rozwoju i propozycjami działań, konieczne jest poddanie pod publiczną debatę listy problemów rozwojowych i stojących przed naszą Gminą wyzwań. Temu właśnie służy ankieta oraz forum dyskusyjne w ramach Systemu Konsultacji Społecznych Czechowic-Dziedzic.

Jesteśmy otwarci zarówno na Państwa opinie, jak i propozycje i z góry dziękujemy za aktywy udział w konsultacjach.

Burmistrz Czechowic-Dziedzic
Marian Błachut