Wtorek, 16.04.2024

Ognisko integracyjne w Przedszkolu nr 2
21-10-2013
21-10-2013

2 października br. jak co roku w Przedszkolu Publicznym Nr 2 w Czechowicach-Dziedzicach zorganizowano spotkanie integracyjne dla przedszkolaków i ich rodzin pt. "Ognisko na Dobry Początek", aby pomóc wszystkim dzieciom, szczególnie tym nowo przyjętym, zaaklimatyzować się w przedszkolu. Ważne bowiem jest to, aby dzieci mogły się lepiej poznać, a wtedy chętniej i bez obawy przychodzą do przedszkola. Czas ten również pozytywnie wpływa na relacje dziecka z rodzicami, gdyż spotkanie jest przygotowane i przeprowadzone w sposób atrakcyjny i ciekawy dla dzieci. Odbywają się wspólne zabawy ruchowe, śpiewanie piosenek oraz najbardziej wyczekiwane - wspólne ognisko i pieczenie smacznych kiełbasek przez rodziców z dziećmi. Zawsze podczas organizacji takich imprez dzieci mogą poznać coś nowego i ciekawego. W tym roku z całą pewnością dzieci zapamiętają jedną z lepszych lekcji o ekologii, podsumowującą akcję „Sprzątanie świata 2013”. Nauczycielki przygotowały bowiem dla nich konkurs ekologiczny pt. "TRZY STACJE EKOLOGII". Konkurs ten jak sama nazwa wskazuje miał swoje trzy etapy - stacje.

W pierwszej stacji dzieci musiały odpowiedzieć na wylosowane przez siebie pytanie, były to najprostsze zagadnienia typu: Czy wiesz co zrobić z papierkiem jeśli jesteś w miejscu gdzie nie ma kosza na śmieci? Albo: Jak można dbać o naszą Planetę podczas codziennego życia? Były również pytania z działu przyrodniczego, np. Jakie zwierzęta zasypiają na zimę? Jaka jest teraz pora roku? itp.

W kolejnej stacji dzieci miały za zadanie posegregować odpowiednio śmieci (papier, plastik, szkło) miały do wyboru pojemniki w trzech kolorach żółtym, zielonym i niebieskim.

Natomiast w trzeciej stacji fantazja dzieci i rodziców nie znała już żadnych granic. Tutaj zadaniem było wykonać swój wymarzony strój, a do dyspozycji były tylko szare gazety. Dzieciom ta stacja sprawiła najwięcej radości.

Gdy każdy uczestnik przeszedł wszystkie etapy konkursu odbył się wielki pokaz „mody gazetowej”. Dzieci były dumne i szczęśliwe. Panie mogły bardzo uroczyście ich nagrodzić za wiedzę jaką się wykazali i starania w przygotowaniu tak pięknych strojów, ponieważ nagrody w postaci książek ufundował Urząd Miejski - Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa, za co serdecznie dziękujemy.

Z piękną nagrodą, słodkim poczęstunkiem i uśmiechem na twarzy dzieci wraz z rodzicami wróciły do domu. Panie z Przedszkola Nr 2 mają nadzieję, że tak mile spędzony czas wzbudził u dzieci i rodziców wiele pozytywnych emocji, a przy okazji dzieci znów utrwaliły sobie wiedzę jaką, jak się okazało, już posiadały o ekologii i przyrodzie.

Joanna Siudak