Czwartek, 02.05.2024
Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta

Nowe rondo i nowa ulica w centrum miasta
20-11-2013

Ulica Paderewskiego i Rondo Wójta Dziedzic Józefa Machalicy - o te dwie nazwy „wzbogacił” się w ostatnim czasie plan naszego miasta. Rada Miejska w Czechowicach-Dziedzicach na sesji 29 października br. nadała nazwy ulicy - wybudowanemu w 2012 roku łącznikowi ulicy Legionów z ulicą Sobieskiego oraz rondu na skrzyżowaniu nowej ulicy z ulicą Legionów. W ten sposób w naszej gminie „przybyła” ulica Ignacego Paderewskiego oraz Rondo Wójta Dziedzic Józefa Machalicy.

Uchwała Nr XLII/397/13 w sprawie nadania nazwy drodze publicznej położonej w Czechowicach-Dziedzicach określa, że nowa ulica otrzymała nazwę „Ignacego Jana Paderewskiego”. 24 września br. uchwałą Nr XLI/382/13 nowo wybudowana droga łącząca ul. Legionów z ul. Jana Sobieskiego została zaliczona do kategorii dróg gminnych i posiada charakter drogi publicznej. Droga przebiega po działkach oznaczonych numerami 483/8, 483/11, 491/132, które stanowią własność Gminy Czechowice-Dziedzice. Jak uzasadniano we wniosku, „Ignacy Jan Paderewski był i jest jedną z najwybitniejszych i najważniejszych postaci w historii Polski. Działalność Paderewskiego na różnych płaszczyznach, a w szczególności jako kompozytora i pianisty, a zarazem polityka, wielkiego męża stanu i filantropa zyskała wielkie uznanie nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Jest powszechnie oceniany jako jedna z największych osobowości świata kultury i polityki pierwszej połowy ubiegłego wieku […] Odwiedził naszą Gminę, a ściślej mówiąc przejeżdżając pociągiem zatrzymał się na stacji kolejowej i wygłosił wspaniałe przemówienie do zgromadzonych bardzo licznie mieszkańców, którzy wraz z przedstawicielami lokalnego samorządu czekali aby godnie go powitać w Czechowicach-Dziedzicach i oddać należne mu honory […] Potwierdzeniem tego jest artykuł zamieszczony w Gwiazdce Cieszyńskiej nr 37 z dnia 16.05.1919 roku...”

Uchwała Nr XLII/405/13 w sprawie nadania nazwy rondu położonemu w Czechowicach-Dziedzicach określa, że nowe rondo otrzymało nazwę „Wójta Dziedzic Józefa Machalicy”. Rondo położone w Czechowicach-Dziedzicach na działkach oznaczonych numerami 1311/4, 484/2, 483/7 na skrzyżowaniu ulicy Paderewskiego z ulicą Legionów. Józef Machalica żył w latach 1816-1866. Wójtem Dziedzic był w latach 1852-55. W 1853 roku doprowadził do zlokalizowania we wsi Dziedzice dworca kolejowego „Uprzywilejowanej Kolei Północnej Cesarza Ferdynanda” sprzedając zarazem kolei tereny pod budowę dziedzickiego dworca (rejony stawu o nazwie Bachorek, we wschodniej części Dziedzic przy granicy z Czechowicami). To właśnie dzięki tej znamiennej w skutkach decyzji Józefa Machalicy i dzięki możliwości lokalizacji w Dziedzicach dworca powstał tutaj niezwykle ważny z punktu widzenia ekonomicznego i strategicznego węzeł kolejowy. Do linii łączącej pierwotnie Dziedzice z Boguminem i Wiedniem oraz z Bielskiem, otwartej w 1855 roku, przyłączono w 1856 roku odcinek do Oświęcimia i Krakowa, a w 1867 roku właśnie dzięki lokalizacji dworca przyłączono w Dziedzicach linię kolejową „Prawego Brzegu Odry” do Pszczyny i na Śląsk. Powstanie dworca kolejowego połączyło Czechowice i Dziedzice „z szerokim światem”. Dzięki lokalizacji stacji węzłowej i dogodnym połączeniom kolejowym do Austrii, Galicji i Prus oraz przemysłowego Bielska, nastąpił znaczny napływ kapitału przemysłowego do Dziedzic i Czechowic, skutkiem czego była poważna koncentracja przemysłu i industrializacja obu tych miejscowości. Dzięki temu też do obu wsi napłynęła znaczna ilość ludności (siły roboczej do nowo powstałych tu wzdłuż linii kolejowej fabryk i zakładów pracy), co spowodowało znaczny rozwój osadnictwa na ich terenie i poważny wzrost demograficzny. Dzięki takiej lokalizacji dworca naszą miejscowość odwiedzili m.in.: cesarz Franciszek Józef I (1880), Józef Piłsudski (1927), Ferdynand Foch (1923), Edward Rydz-Śmigły (1936). Dzięki dworcowi gościliśmy też w Dziedzicach prochy i szczątki takich ważnych historycznie postaci jak Henryk Sienkiewicz (1924), Juliusz Słowacki (1927), Tadeusz Kościuszko (1927), gen. Józef Bem (1929) czy też św. Andrzej Bobola, którego relikwie odjechały z dziedzickiego dworca do Krakowa w czerwcu 1938 roku. To ostatnie wydarzenie zaowocowało nadaniem miastu w późniejszym okresie patronatu św. Andrzeja Boboli, którego wizerunek widnieje dziś w herbie miasta. Tutaj też w latach 1945-49 działał Specjalny Punkt Etapowy Zachodni – jeden z zaledwie trzech takich punktów w całej Polsce, przeznaczony dla rodaków powracających po zakończeniu II wojny światowej do ojczyzny. Silny rozwój gospodarczy, demograficzny i społeczny Czechowic i Dziedzic doprowadził do wzrostu znaczenia obu wsi, co zaowocowało nadaniem po zakończeniu II wojny światowej w 1951 roku obu miejscowościom wspólnie praw miejskich, dzięki czemu powstało dzisiejsze miasto Czechowice-Dziedzice.

Ulica Paderewskiego (wraz z rondem) zbudowana została w ramach projektu „Budowa drogi gminnej łączącej drogę powiatową nr 4116S ulicę Legionów z drogą gminną 350186S ulicą Sobieskiego w Czechowicach-Dziedzicach”. Całość inwestycji kosztowała 1 985 342,47 zł - w tym 501 800 zł wyniosło dofinansowanie rządowe w ramach narodowego programu Przebudowy Dróg Lokalnych - Etap II Bezpieczeństwo - Dostępność - Rozwój (tzw. „schetynówka”). Wkład własny wyniósł 1 483 542,47 zł, w tym 300 tys. zł wyłożył Powiat Bielski a 455 253 zł firma BJG Sp. z o.o. - inwestor centrum handlowego „Stara Kablownia”. Resztę środków wyłożyła Gmina Czechowice-Dziedzice (728 289,47 zł).