Czwartek, 02.05.2024
Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta

Trzecie miejsce MBP w Rankingu Bibliotek 2013 Instytutu Książki i "Rzeczpospolitej"
26-11-2013

Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach zajęła 3. miejsce w tegorocznej edycji Rankingu Bibliotek i tym samym po raz trzeci znalazła się w pierwszej dziesiątce tegoż rankingu. Jest najlepszą biblioteką publiczną w województwie śląskim.

Uroczyste ogłoszenie wyników odbyło się 25 listopada 2013 roku w Centrum Prasowym PAP w Warszawie. Podczas gali nagrodzeni zostali przedstawiciele samorządów i bibliotek z pierwszej dziesiątki rankingu oraz liderzy każdego z województw. Dyplom odebrali wspólnie Zastępca Burmistrza Maciej Kołoczek oraz Dyrektor MBP Ewa Kmiecik-Wronowicz.

Wyróżnienie czechowickiej biblioteki uhonorowali także Burmistrz Marian Błachut, Zastępca Burmistrza Maciej Kołoczek oraz radni na czele z Przewodniczącym Rady Miejskiej Damianem Żelaznym. Gratulacje oraz kwiaty wręczyli Dyrektorowi biblioteki Ewie Kmiecik-Wronowicz podczas sesji Rady Miejskiej 26 listopada br.

Wręczenie nagrody oraz przyjęcie gratulacji Dyrektor MBP wykorzystała do złożenia słów podziękowania władzom samorządowym za przychylność i uznanie.

Ranking Bibliotek opracowywany jest od 2011 roku przez Instytut Książki i „Rzeczpospolitą”. Ma on promować najlepiej prowadzone biblioteki w mniejszych samorządach, które kładą szczególny nacisk na rozwój czytelnictwa i aktywności społecznej. Przygotowując tegoroczny ranking redakcja „Rzeczpospolitej” rozesłała ponad 2300 ankiet do wszystkich gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz miast mających mniej niż 15 tys. mieszkańców. Ankieta zawierała 18 pytań. Odpowiedziało na nią ponad 760 gmin. Oceniano przede wszystkim powierzchnię bibliotek, stan zatrudnienia, wielkość i aktualność księgozbioru, wysokość dotacji podmiotowych, zdolność pozyskiwania środków pozabudżetowych, dostęp do nowych mediów, animację kulturalną, a także udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. W sumie w całym rankingu biblioteka mogła uzyskać 335 pkt. Czechowicka książnica zdobyła ich 297,9 - co dało jej trzecie miejsce. Wyprzedziły ją jedynie biblioteki z gmin Wągrowiec i Świątki.

MBP

Dyrektor i pracownicy MBP w pamiątkowym zdjęciu z Burmistrzem i Przewodniczącym Rady Miejskiej

Gratulacje    Gratulacje    Gratulacje

Dyrektor MBP