Piątek, 26.04.2024

Burmistrz odpowiada. Progi zwalniające na ulicy Reja w Czechowicach-Dziedzicach
22-04-2014

Dzień dobry!

Chciałabym zapytać kiedy zostaną założone progi zwalniające na ul. Reja w Czechowicach-Dziedzicach. Poprzednie zostały zdemontowane w związku z remontem ulicy i zmianą nawierzchni. W imieniu mieszkańców bardzo proszę o ponowny montaż progów, gdyż nowa nawierzchnia zachęca do szybkiej jazdy, przez co pogarsza się bezpieczeństwo na naszej ulicy, na której nie ma przecież chodnika.

Pozdrawiam,

Aneta Piasecka

***

Serdecznie dziękuję za zainteresowanie oraz - przede wszystkim - troskę o bezpieczeństwo pieszych, poruszających się na ulicy Reja. Potwierdzam, że po zrealizowanym w końcu ubiegłego roku remoncie ulicy Reja, nie zostały zamontowane progi zwalniające. Powodem tego były głównie rozbieżne opinie mieszkańców, co do zasadności ich powtórnego zamontowania.

Chciałbym podkreślić, że nie ma ograniczeń technicznych, aby ponownie zamontować tam progi zwalniające. Oznakowanie drogowe na ulicy Reja wskazuje, że jest to droga, na której pierwszeństwo przed pojazdami posiadają piesi, a poruszający się samochodami mają ograniczoną dopuszczalną prędkość do 20 km/h. Poza tym, ulica Reja jest drogą „ślepą”, co z założenia skutkuje tym, że poruszają się po niej przede wszystkim mieszkańcy tej drogi, dla których bezpieczeństwo pieszych, czyli ich rodzin, jak również sąsiadów, powinno być sprawą nadrzędną.

Jak napisałem na wstępie, z uwagi na różne oczekiwania mieszkańców w kwestii zasadności montowania na ulicy Reja progów zwalniających, Przewodniczący Zarządu Osiedla, Pan Edward Buczek, osobiście, w dniu 15.04 br. przeprowadził konsultacje z mieszkańcami. W konsultacjach tych wzięło udział 38 mieszkańców, z czego 11 opowiedziało się za zamontowaniem progów zwalniających. Pozostałych 27 mieszkańców było natomiast przeciwnych ich ponownemu zamontowaniu.

Opierając się na opiniach mieszkańców ulicy Reja w przedmiotowej sprawie, podjęto decyzję, by na dzień dzisiejszy nie montować tam ponownie progów zwalniających. Jednak w sytuacji zmiany opinii mieszkańców ulicy Reja w tej kwestii, jesteśmy skłonni ponownie rozważyć montaż progów zwalniających na ulicy Reja.

Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut