Niedziela, 28.04.2024

Piknik u Twardowskiego
17-09-2014
17-09-2014

W sobotę, 13 września w Gimnazjum Publicznym Nr 1 odbył się Pszczeli Piknik Rodzinny, którego tematem przewodnim były pszczoły. Piknik to wspólna inicjatywa szkoły, Dworku Eureka oraz pszczelarzy. Impreza została zorganizowana w ramach projektu Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom, będącego laureatem konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom. Na pikniku pojawili się goście - Grzegorz Szetyński – Wicestarosta Bielski, Bernadetta Klimek – naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedziach oraz Andrzej Kamiński – dyrektor gminnego Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych.

Imprezę rozpoczęły zawody sportowe, podczas których rywalizowały ze sobą wszystkie klasy czechowickiej jedynki – uczniowie brali udział min. w  konkurencjach: żądlenia – czyli rzutach strzałkami, zbieraniu nektaru – pod tą nawą kryło się zbieranie na czas piłek, czy… zapylania po bieżni. Rozgrywki wygrała klasa 2B, która w nagrodę pojedzie na wycieczkę do skansenu pszczelarskiego.

Od godziny 16 rozpoczęła się plenerowa część pikniku otwarta dla społeczności lokalnej. Uczestnicy mogli bawić się i przy okazji zdobywać wiedzę o pszczołach w przygotowanych dla nich strefach aktywności. Nie mogło również zbraknąć miodu, który można było degustować oraz nabyć bezpośrednio od producentów, gdyż na pikniku byli obecni pszczelarze z Beskidzkiego Związku Pszczelarzy „Bartnik” z Andrzejem Wasilewskim oraz Stanisławem Kamińskim na czele oraz pszczelarze z koła Czechowice-Dziedzice i Zabrzeg Śląskiego Związku Pszczelarzy. Wielką atrakcją imprezy były pokazowe ule, a szczególnie przeszklony eksponat z żywymi pszczołami, prezentowany przez Ludwika Kurasiewicza.

Przewidziano również atrakcje dla najmłodszych – malowanie twarzy, zabawy z Kubusiem Puchatkiem oraz kolorowe bańki mydlane przygotowane przez Annę Krzempek z Centrum Edukacji i Rozwoju. Propozycją skierowaną do dzieci była inscenizacja pt. Szkoła Panny Klementyny, którą przygotowali uczniowie gimnazjum.

Dużym zainteresowaniem cieszył się mecz siatkówki rozegrany pomiędzy uczniami, nauczycielami a rodzicami. Zwycięstwo przypadło drużynie rodziców.

Na zakończenie, wśród uczestników rozlosowano dwie główne nagrody pikniku rower i piłkę z autografem Marcina Gortata, które trafiły do Kuby i Dawida. Fundatorami nagród były Fundacja Marcina Gortata MG13 oraz FPHU Artex Andrzej Płonka.

Fotografie z pikniku zobaczyć można także tutaj:

GP1, PM