Poniedziałek, 29.04.2024
Imieniny: Hugona, Piotra, Roberty

Lokalna Grupa Rybacka Bielska Kraina – działania na rzecz dzieci i młodzieży
21-10-2014

Stowarzyszenie LGR Bielska Kraina poza pełnieniem funkcji instytucji wdrażającej Oś 4 Programu Operacyjnego RYBY 2007-2013, realizuje szereg działań na rzecz zrównoważonego rozwoju obszaru 5 gmin powiatu bielskiego: Bestwiny, Czechowic-Dziedzic, Jasienicy, Jaworza i Wilamowic oraz aktywizacji jego mieszkańców. Wiele z tych działań LGR kieruje do dzieci i młodzieży.

Wśród najistotniejszych LGR wymienia:

• wydanie książeczek edukacyjnych „Co szumi w stawie”,
  • cykl spotkań z przedszkolakami, w tym konkursy plastyczne dla dzieci pn. „Rybka z Bielskiej Krainy” połączone z prelekcją na temat walorów przyrodniczych obszaru LGR oraz zachęceniem dzieci do spożywania ryb,
  • organizacja dziecięcych zawodów wędkarskich i sportowo-wodniackich,
  • konkurs plastyczny dla dzieci pn.: „Szczęśliwa złota rybka” oraz wyjazd do Palmiarni i Oceanarium w Gliwicach dla 200 dzieci,
  • kompleksy siłowni polowych w każdej gminie obszaru z których mogą korzystać osoby powyżej 14 roku życia.

Obecnie realizowany jest przez LGR projekt skierowany do dzieci z obszaru 5 gmin powiatu bielskiego.

„Muzeum Fauny i Flory – kulturalna rozrywka dla najmłodszych” – to kolejny projekt na który udało się pozyskać środki zewnętrzne – tym razem z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Projekt polega na zorganizowaniu 5 wyjazdów dla 250 uczniów ze szkół podstawowych z gmin Bestwina, Czechowice-Dziedzice, Jasienica, Jaworze i Wilamowice do „Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej” w Jaworzu.

Uczestnikami wyjazdów będą dzieci, których prace wygrają w konkursie na najlepszy plakat nt. lokalnego dziedzictwa przyrodniczego. Dzieci otrzymają poczęstunek i wezmą udział w prelekcji nt. „Historii i charakterystyki eksponatów znajdujących się w muzeum” oraz „Kultury regionu i związaną z tym tradycją rybacką”. Po wykładzie nastąpi zwiedzanie muzeum z przewodnikami, którzy w szerszy sposób scharakteryzują eksponaty, zapoznają dzieci z ciekawostkami związanymi z nimi. Następnie zostanie przeprowadzony konkurs, którego celem będzie sprawdzenie stanu wiedzy jaką dzieci nabyły podczas wizyty w muzeum (nagrodami będą książki przyrodnicze).

W przyszłym roku LGR zamierza zorganizować dla dzieci wyjazd edukacyjny po obszarze LGR oraz Piknik z okazji Dnia Dziecka, z licznymi atrakcjami, na który już teraz stowarzyszenie zaprasza dzieci i rodziców.