Sobota, 27.04.2024
Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty

Jak zamożna jest nasza gmina?
Załączniki:
21-07-2016

W najnowszym rankingu zamożności samorządów Czechowice-Dziedzice (jako gmina miejska) zostały sklasyfikowane na 124. miejscu w Polsce (na wszystkie 582 miasta w Polsce, które nie są miastami wojewódzkimi, powiatowymi ani na prawach powiatu) z dochodem samorządu w przeliczeniu na "głowę" mieszkańca wynoszącym 2954,72 zł.

Ranking uwzględnia wyłącznie dochody wypracowane przez samorząd (np. z podatków i opłat, dochodów uzyskiwanych przez jednostki budżetowe gmin oraz wpłat od zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych gminy oraz odsetek od środków finansowych gminy, gromadzonych na rachunkach bankowych, dochodów z majątku gminy, subwencji itd.) i w niewielkim tylko stopniu wiąże się z osiąganymi przez mieszkańców zarobkami i dochodami (w zakresie, w jakim dochodem własnym gmin jest m.in. udział w podatku dochodowym od osób fizycznych).

Dochody samorządu w roku 2015 zostały obliczone na podstawie wpływów budżetowych w 2015 roku, które zostały przeliczone (podzielone) przez liczbę mieszkańców (per capita). W taki sposób powstało zestawienie najbogatszych samorządów w kategoriach: województw, powiatów, miast wojewódzkich, miast na prawach powiatu, miast powiatowych, mniejszych miast oraz gmin wiejskich.

Warto pamiętać, że ranking - przeprowadzony dla tygodnika "Wspólnota" przez profesora Pawła Swianiewicza i Julitę Łukomską - uwzględnia tylko dochody własne i otrzymywane subwencje, zaś pominięte zostały w nim wpływy z dotacji celowych, takich jak np. dotacje unijne. Wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęto składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) - tak zwany w środowiskach samorządowych podatek janosikowy - po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodano skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych (chodzi o to, by porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach autonomicznych decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej).

W kategorii województw zwyciężyło mazowieckie (298,79 zł per capita; województwo śląskie znalazło się na 6 miejscu z wynikiem 215,15 zł a capita), powiatów - powiat człuchowski w woj. pomorskim (1294,86 zł per capita; powiat bielski jest na 310. miejscu z wynikiem 432,39 zł per capita).

Najwyższy dochód samorządu - przy zastosowaniu rankingowego przeliczenia na "głowę" mieszkańca - w kategorii miast jest w Warszawie (dochód samorządu wyniósł w 2015 r. 6763,83 zł na mieszkańca), w kategorii miast na prawach powiatu - w Sopocie (6616,02 zł per capita), w kategorii miast powiatowych - Polkowice (6233,74 zł per capita), "innych miast" (miasta i gminy miejskie nie będące na prawach powiatu) - Krynica Morska (7701 zł per capita). W gminach wiejskich najmajętniejszy znów okazał się Kleszczów (43877,04 zł per capita).

Ranking w załączniku.

PM