Sobota, 27.04.2024

Mural z okazji Światowych Dni Młodzieży
25-07-2016
25-07-2016

W parku na Północy na ścianie skateparku powstał na zamówienie Gminy Czechowice-Dziedzice nowy mural. Będzie on pamiątką po pobycie grupy francuskich pielgrzymów, uczestniczących w Światowych Dniach Młodzieży, którzy przez tydzień gościli na terenie naszej gminy. Autorką muralu jest czechowicka artystka Aneta Paszek.

Mural jest graficzną opowieścią o grupie pielgrzymów, którzy pierwszy tydzień spędzali w parafiach Dekanatu Czechowickiego, stąd lewa część obrazu przedstawia symbole naszego miasta, kościoły pw. św. Barbary i Jezusa Chrystusa Odkupiciela, Miejski Dom Kultury, czechowicki dworzec kolejowy i Pałac Kotulińskich. Młodzież następnie udaje się do Krakowa na spotkanie z papieżem Franciszkiem, by tam uczestniczyć w modlitwach, których elementem kulminacyjnym ma być nocne czuwanie z ojcem świętym. Na muralu został oddany ten efekt przejścia dnia w noc. Użyta symbolika i kolorystyka korespondują z oficjalną grafiką ŚDM, tworząc efekt ilustracji baśni. Jedynie postać papieża Franciszka została oddana realistycznie, by podkreślić to, że poza radością i entuzjazmem młodych ludzi istotą ich spotkania jest wspólna modlitwa i pogłębienie wiary.

W bramie wejściowej skateparku artystka umieściła dwa francuskie symbole – łuk triumfalny i wieżę Eiffla, akcentując pochodzenie grupy goszczącej w naszym mieście. Pomalowane betonowe kostki, które ulokowane są przed muralem, układają się w barwy narodowe Francji i Polski.

Mural został oficjalnie oddany w sobotę, 23 lipca, podczas pikniku, jaki został zorganizowany przez Gminę Czechowice-Dziedzice dla pielgrzymów, goszczących ich rodzin oraz mieszkańców. Dopełnieniem malowidła były podpisy, cytaty, myśli i małe ilustracje, jakie pod okiem artystki nanosili na muralu uczestnicy pikniku.

Część z nich prezentujemy w galerii, zachęcając do odwiedzenia parku i obejrzenia powstałego muralu. Dziękujemy pani Anecie Paszek za zaangażowanie i końcowy efekt jej pracy.

GW/WP/UM, PM