Wtorek, 23.04.2024
Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha

Głośno, barwnie i wesoło! 42. Dni Czechowic-Dziedzic za nami
29-08-2016

Corocznej tradycji stało się zadość i niebo nad stadionem czechowickiego MOSiR-u rozświetlił zapierający dech w piersiach pokaz sztucznych ogni. Był to ostatni akcent 42. Dni Czechowic-Dziedzic, które w upalny, niedzielny wieczór 28 sierpnia, przeszły do historii.

Czechowice-Dziedzice bawiły się przez dwa dni. W sobotę 27 sierpnia na mieszkańców oraz gości atrakcje czekały już od wczesnych godzin popołudniowych, czyli jeszcze przed oficjalnym otwarciem 42. Dni Czechowic-Dziedzic. Miejską imprezę rozpoczął "Piknik militarno-strzelecki", przygotowany przez Jednostkę Strzelecką 3028 Czechowice-Dziedzice, z okazji 10-lecia działalności. W ramach pikniku odbył się pokaz umiejętności naszych strzelców oraz rekonstrukcja historycznej potyczki żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego z sowieckimi okupantami, przygotowana przy współpracy z Grupą Rekonstrukcji Historycznej Beskidy.

Po oficjalnym rozpoczęciu czechowickiego święta, którego dokonał osobiście Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut, sceną zawładnęły zespoły muzyczne. W sobotę na stadionie MOSiR wystąpiły: Audio Cases, Animators, Rocker Soul i Sztywny Pal Azji. Gwiazdą sobotniego koncertu była Kasia Stankiewicz z zespołem Varius Manx. Obchodząca 25-lecie na scenie muzycznej grupa dosłownie porwała czechowicką publiczność, która wspólnie z sympatyczną wokalistką zaśpiewała większość z długiej listy przebojowych utworów grupy Varius Manx. W sobotę odbyła się również prezentacja muralu, który na wejściu na stadion, przygotowali goszczący w Czechowicach-Dziedzicach artyści z miasta niemieckiego Hiddenhausen.

Niedziela 28 sierpnia – po ubiegłorocznym sukcesie Dnia Włoskiego – została przygotowana wspólnie z naszymi przyjaciółmi z partnerskiego miasta Hiddenhausen. Dzień Niemiecki był więc wspólnym przedsięwzięciem obu miast, które obchodzą w tym roku jubileusz 25-lecia partnerskiej współpracy. Z tej właśnie okazji, Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut wręczył swojemu niemieckiemu odpowiednikowi Ulrichowi Rolfsmeyer’owi pamiątkową, jubileuszową płaskorzeźbę.

Jak na Dzień Niemiecki przystało, konferansjerem prowadzącym niedzielną imprezę na stadionie czechowickiego MOSiR-u był znany aktor i satyryk Steffen Möller, Niemiec od lat mieszkający w naszym kraju. Wśród licznych atrakcji nie zabrakło tych z akcentami niemieckimi. Był więc pokaz kulinarny Remigiusza Rączki, popularyzatora kuchni śląskiej, łączącej w sobie smaki polskie i niemieckie. Nasi goście z miasta Hiddenhausen przygotowali pokaz rzeźby piłą mechaniczną w drewnie, w wykonaniu Hansa Kleina oraz degustację miejscowych specjałów.

W niedzielę zgromadzonej na stadionie MOSiR-u publiczności zaprezentowała się Młodzieżowa Orkiestra Dęta Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach oraz Mażoretki „Perfekto”. Wystąpił również Mirosław Jędrowski z zespołem. Następnie na scenie pojawiła się grupa wokalna Eurocats. Po jej występnie nastąpiło wręczenie tegorocznej nagrody Promotio Urbis Czechowice-Dziedzice. Statuetka, dyplom i czek z nagrodą pieniężną trafiły w ręce Elżbiety Zarębskiej – promotorki zasad zdrowego odżywiania się i uprawiania sportu, słowem - zdrowego trybu życia. Główną atrakcją Dnia Niemieckiego był - jak się okazało łączący pokolenia - występ legendarnej niemieckiej grupy Boney M.

Na 43. Dni Czechowic-Dziedzic zapraszamy już za rok!