Wtorek, 16.04.2024

Mural na ćwierćwiecze partnerskiej współpracy Hiddenhausen i Czechowic-Dziedzic
31-08-2016
31-08-2016

Akcenty niemieckie – od estrady, po wszystko to, co działo się wokół niej – wypełniły drugi dzień 42. Dni Czechowic-Dziedzic. Współorganizatorem Dnia Niemieckiego byli nasi goście – delegacja z miasta partnerskiego Hiddenhausen, z Burmistrzem Ulrichem Rolfsmeyer’em na czele.

O licznych atrakcjach, które czekały na mieszkańców naszego miasta w czasie Dnia Niemieckiego, pisaliśmy w materiale podsumowującym 42. Dni Czechowic-Dziedzic. Goście z partnerskiego Hiddenhausen częstowali odwiedzających niemieckie stoisko westfalskimi specjałami, w tym: plackami ziemniaczanymi, kanapkami z metką oraz nalewką jałowcową. Rozdawali też płyty z niemiecką muzyką oraz okolicznościowe przypinki, nawiązujące do trwającej od ćwierćwiecza współpracy partnerskiej między Czechowicami-Dziedzicami, a Hiddenhausen.

Do 25-lecia partnerskiej współpracy naszych miast odwołuje się również swoją tematyką mural, który powstał na dwóch przeciwległych ścianach, na wyjściu z trybun na płytę stadionu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Czechowicach-Dziedzicach. Nad jego powstaniem przez kilka dni pracowała, przybyła z Hiddenhausen, Simona Adams-Weggen z synami, wspierana przez naszych harcerzy z 1 Środowiskowej Drużyny Harcerzy Starszych im. Wydzielonej Organizacji Dywersyjnej Armii Krajowej „Wachlarz”.

Mural nie jest jedyną pamiątką, którą pozostawili po sobie nasi goście. Jedną a atrakcji Dnia Niemieckiego był pokaz rzeźby piłą mechaniczną w drewnie, w wykonaniu Hansa Kleina. Artysta nie tylko zaprezentował swój warsztat i gotowe rzeźby, ale wykonał ławkę z okazji okrągłego jubileuszu partnerskiej współpracy obu miast. Ławka ta została nam przekazana. Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut przekazał natomiast Burmistrzowi Hiddenhausen Ulrichowi Rolfsmeyer’owi pamiątkową, jubileuszową płaskorzeźbę z herbami obu miast.