Piątek, 03.05.2024
Imieniny: Jaropełka, Marii, Niny

Zrób mammografię na Dzień Kobiet!
02-03-2017

Wszystkie Panie w wieku 50-69 lat, które w 2017 kończą 50 lat mogą odbyć bezpłatne badania mammograficzne w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi w mammobusie, który zostanie podstawiony w dniach 8 i 9 marca br. w Czechowicach-Dziedzicach na Placu Targowym (ul. Targowa). Nie jest wymagane skierowanie lekarskie, a jedynie wcześniejsza rejestracja.

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.

Pamiętajmy, że tylko regularne kontrolowanie stanu zdrowia pozwala ocenić, czy w naszym organizmie nie zachodzą niebezpieczne zmiany chorobowe. Niestety zadowalający wynik poprzedniego badania nie zawsze gwarantuje, że obecnie naszemu zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo – nowotwór piersi. Czasami Kobiety rezygnują z kolejnych badań, ułatwiając tym samym rozwój choroby. Rak nie boli, w początkowym stadium nie wpływa źle na nasze samopoczucie, przez co często zostaje zdiagnozowany zbyt późno.

Mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek.

Bezpłatne badania mammograficzne w mammobusach odbędą się:

• Czechowice-Dziedzice – 8 i 9 marca na Targowisku, ul. Targowa
  • Bestwina – 10 marca przy Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji, ul. Krakowska 123
  • Jasienica – 10 marca przy Ośrodku Zdrowia, Jasienica 845
  • Jaworze – 13 marca przy Bibliotece, ul. Szkolna 97
  • Wilkowice – 13 marca przy OSP, Strażacka 3
  • Porąbka – 13 marca przy Urzędzie Gminy, ul. Krakowska 3

Bezpłatna mammografia dla pań w wieku 50-69 lat w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi jest refundowana kobietom co 2 lata przez Narodowy Fundusz Zdrowia (lub co 12 miesięcy dla kobiet, które w ramach realizacji Programu otrzymały odpowiednie pisemne wskazanie). Nie jest wymagane skierowanie lekarskie.

Na badania prosimy o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz. Call Center czynne jest od poniedziałku do soboty.

LUX MED Diagnostyka, PM