Czwartek, 25.04.2024
Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

W Czechowicach-Dziedzicach ruszyły testy przegubowego autobusu elektrycznego marki Solaris
09-09-2019
09-09-2019

Do środy 18 września potrwają rozpoczęte w dniu dzisiejszym testy autobusu elektrycznego Solaris Urbino 18 electric. Nie są to pierwsze testy autobusu elektrycznego w Czechowicach-Dziedzicach, ale po raz pierwszy testowany jest w naszym mieście elektryczny autobus przegubowy. Właśnie takie autobusy planuje zakupić czechowickie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej.

Mierzący 18 metrów, przegubowy autobus elektryczny, będzie testowany na linii nr VII. Plany PKM zakładają, by w niedalekiej przyszłości, takimi właśnie pojazdami zastąpić starsze, 15-metrowe Solarisy. PKM podkreśla, że testy w Czechowicach-Dziedzicach to pierwsze jazdy testowe tego 18-metrowego przegubowca marki Solaris w Polsce. Pojazd był dotychczas testowany m.in.: w Paryżu, Bratysławie i Berlinie. Dopiero po Czechowicach-Dziedzicach testowany będzie w kolejnym polskim mieście.

Autobus, który trafił do czechowickiego PKM jest całkowicie niskopodłogowy, mieści aż 121 pasażerów, z czego 39 na miejscach siedzących. Jest w pełni zeroemisyjny, ekologiczny i cichy. Układ napędowy pojazdu stanowi silnik asynchroniczny o mocy 240 kW firmy TSA oraz baterie litowo-jonowe firmy Impact o pojemności 240 kWh. System ładowania plug-in oraz pantograf. Układ drzwi 2-2-2-2.

Przeprowadzane testy mają związek z planami gminy i czechowickiego PKM na pozyskanie dofinansowania na zakup dwóch przegubowych autobusów elektrycznych wraz z ładowarkami: zajezdniową i pantografową.

Czechowicki przewoźnik przeprowadzał już testy autobusów elektrycznych o długości od 11 do 12 m. Były to autobusy elektryczne marki SOR i Solaris. Testy miały pokazać ekonomikę użytkowania autobusu elektrycznego w warunkach czechowickiej komunikacji miejskiej. Już pierwsze podsumowania wyników pokazały, że codzienna eksploatacja autobusu elektrycznego - poruszającego się cicho i nie emitującego spalin - była znacznie tańsza niż autobusów z tradycyjnym napędem. Plany czechowickiego przewoźnika wpisują się ponadto w starania gminy, mające na celu poprawę jakości powietrza w mieście, obniżenie poziomu hałasu oraz podniesienie komfortu użytkowania komunikacji publicznej.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że PKM Czechowice-Dziedzice sp. z o.o., w ramach realizowanego projektu „Przyjazna komunikacja w Czechowicach-Dziedzicach” - dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej – już w 2017 roku zakupiło 4 autobusy Solaris Urbino 12 z nowoczesnymi, niskoemisyjnymi silnikami spełniającymi surową normę Euro 6, a następnie 3, jeszcze nowocześniejsze i jeszcze bardziej ekologiczne autobusy hybrydowe - Solaris Urbino 12 Hybrid, których eksploatację rozpoczął w kwietniu ubiegłego roku. Kolejnym krokiem ma być zakup pierwszych autobusów elektrycznych.

PKM, ŁP