Czwartek, 28.03.2024
Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Czechowicach-Dziedzicach. Od poniedziałku 16 września
12-09-2019

Jak co roku, 22 września, w Czechowicach-Dziedzicach obchodzony będzie Europejski Dzień Bez Samochodu. Tego dnia - wzorem lat ubiegłych - autobusami czechowickiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej zmotoryzowani mieszkańcy będą mogli podróżować bez biletu. Niedzielny Dzień Bez Samochodu będzie kulminacyjnym punktem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, który rozpoczyna się już w najbliższy poniedziałek 16 września.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, którego idea została zainicjowana w 1998 roku przez Komisję Europejską, w Czechowicach-Dziedzicach będziemy obchodzili nie po raz pierwszy. Kampania skupia się głównie na trzech zadaniach: zachęceniu jak największej liczby osób do używania alternatywnych form transportu takich jak komunikacja publiczna, piesza lub rowerowa, zwiększeniu świadomości oraz informowaniu o związanych z masową motoryzacją negatywnych konsekwencjach dla jakości życia, pokazaniu miasta bardziej przyjaznego mieszkańcom. Warto przypomnieć, że w 2017 roku Gmina Czechowice-Dziedzice została wyróżniona przez patronujące ETZT Ministerstwo Infrastruktury, właśnie za działania związane z jego obchodami.

W tym roku obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu również zapowiadają się w Czechowicach-Dziedzicach bardzo intersująco. Od poniedziałku 16, do środy 18 września, w ramach ETZT kontynuowane będą pierwsze w kraju jazdy testowe 18-metrowego, elektrycznego, zeroemisyjnego autobusu marki Solaris Urbino 18 electric. Warto podkreślić, że ekologiczny pojazd testowany jest na trasie obsługiwanej dotąd przez autobusy z silnikiem diesla. W poniedziałek 16 września ruszy akcja pn. „Jazda z książką”, realizowana wspólnie przez Miejską Bibliotekę Publiczną i Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej. W należących do czechowickiego przewoźnika autobusach zostaną zamontowane kosze na książki - na zasadach tzw. bookcrossingu - pasażerowie będą mieli możliwość czytania książek w czasie jazdy oraz zabierania książek i ich wymiany na przynoszone z domu egzemplarze. Akcja „Jazda z książką” będzie trwała do końca ETZT, czyli do niedzieli 22 września.

Ostatniego dnia Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, w niedzielę 22 września, pasażerowie czechowickiego PKM będą mogli skorzystać z darmowych przejazdów. Dotyczy to oczywiście kierowców, którzy zrezygnują z tego dnia z jazdy własnym samochodem, a więc współwłaścicieli i właścicieli samochodów, legitymujących się dowodem rejestracyjnym pojazdu i dokumentem ze zdjęciem, pozwalającym potwierdzić tożsamość oraz ich pasażerów. Już dzisiaj zachęcamy wszystkich do skorzystania z inicjatywy i zostawienia samochodu w garażu.

Swoje samochody w garażach z pewnością pozostawią tego dnia cykliści, którzy będą mieli możliwość uczestniczenia w Rajdzie Rowerowym organizowanym z okazji Dnia Bez Samochodu, który – w niedzielę 22 września – przejedzie przez Gminę Czechowice-Dziedzice trzema trasami. Serdecznie zapraszamy!

PTZ/UM, ŁP