Czwartek, 25.04.2024
Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

Program Rozwoju Subregionu Południowego Województwa Śląskiego
19-09-2013

23 sierpnia br. została podpisana przez Lidera Subregionu Południowego Województwa Śląskiego - Miasto Bielsko-Biała - umowa o dofinansowanie projektu pn. "Program Rozwoju Subregionu Południowego Województwa Śląskiego/Plan Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych celem wzmocnienia współpracy między JST koniecznej do realizacji wspólnych działań na obszarze funkcjonalnym".

Loga

Całkowita wartość projektu wynosi 1.744.000,00 zł. Dofinansowanie ze środków EFRR oraz budżetu państwa: 1.569.600,00 zł. Realizacja projektu przewidziana jest w okresie 23.08.2013 r. – 31.12.2014 r.

Celem głównym projektu jest upowszechnienie podejścia funkcjonalnego w planowaniu przestrzennym oraz promocja zintegrowanego podejścia do problemów danego obszaru.

Celami szczegółowymi planowanego projektu są:

• wzmocnienie pełnionych funkcji miejskich i metropolitarnych oraz rozbudowa powiązań funkcjonalnych między miastem a jego otoczeniem,
  • systemowe rozwiązywanie kluczowych zagadnień odnoszących się do celów tematycznych funduszy na lata 2014-2020,
  • wzmocnienie współpracy między JST koniecznej dla realizacji wspólnych działań na obszarach funkcjonalnych,
  • identyfikacja wspólnych celów rozwojowych dla danego obszaru funkcjonalnego.

Loga

Zakres rzeczowy projektu związany jest z przygotowaniem dokumentów programowych oraz wstępnych studiów wykonalności dla projektów planowanych do dofinansowania w okresie programowania 2014-2020, przez jednostki samorządu terytorialnego z terenu subregionu południowego województwa śląskiego (41 jednostek), tj.:

1. Opracowanie Programu Rozwoju Subregionu Południowego Województwa Śląskiego/ Planu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych 2014-2020.
  2. Opracowanie analizy wykonalności (wstępne studium wykonalności) zintegrowanego projektu pn. Rewitalizacja przestrzeni nadbrzeżnych rzek, potoków i zbiorników wodnych Subregionu Południowego.
  3. Opracowanie analizy wykonalności (wstępne studium wykonalności) przedsięwzięcia w zakresie zintegrowania transportu publicznego na terenie Subregionu Południowego.
  4. Opracowanie analizy wykonalności (wstępne studium wykonalności) w zakresie zintegrowanego przedsięwzięcia ograniczenia niskiej emisji na terenie Subregionu Południowego.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach PO Pomoc Techniczna 2007-2013 oraz budżet państwa.

Gmina Czechowice-Dziedzice, która należy do subregionu południowego województwa śląskiego, jest jednym z beneficjentów projektu.