Niedziela, 28.04.2024
Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa

W hołdzie ofiarom pożaru rafinerii
27-09-2013

We wrześniu ukazał się album, który powstał w hołdzie ofiarom pożaru Rafinerii Nafty w Czechowicach-Dziedzicach z tragicznej nocy 26/27 czerwca 1971 roku, ich rodzinom i uczestnikom akcji ratowniczo-gaśniczej.

Autorem albumu jest Michał Kobiela, który przez lata gromadził rozmaite dokumenty, wspomnienia, wycinki prasowe i zdjęcia, a spotykając się z rodzinami poległych - spisywał wspomnienia.

Wydawcą albumu jest Komenda Miejska PSP w Bielsku-Białej a współwydawcą Drukarnia Archidiecezji w Katowicach. W wydanie albumu były też zaangażowane Gmina Czechowice-Dziedzice i Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach.

"Tym, którzy odeszli" - bo tak zatytuowany jest album - ukazuje unikalne zdjęcia i opisy, niepublikowane dotąd relacje świadków i uczestników wydarzeń sprzed ponad 42 lat - w tym podparte bogatą dokumentacją zdjęciową wspomnienia 37 osób, które straciły życie w walce z pożarem. Wszystko to zostało przez autora zebrane na 280 stronach tego wyjątkowego wydania i daje obraz tragicznego w skutkach pożaru.

Album trafił do rodzin ofiar pożaru, jednostek pożarniczych, Izby Regionalnej, bibliotek (w tym do Miejskiej Biblioteki Publicznej i jej filii) oraz placówek oświatowych i nie jest dostępny w księgarniach.