Sobota, 27.04.2024
Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty

Czyny dla Ziemi – Czysty Las
11-10-2013

"Czyny dla Ziemi – Czysty Las" - takie hasło przyświecało przeprowadzonej 10 października br., Akcji Sprzątanie Świata w Gminie Czechowice-Dziedzice, pod patronatem Pana Tadeusza Szkudlarskiego Prezesa Zarządu – LOTOS TERMINALE S.A.

Organizatorami akcji były Gmina Czechowice-Dziedzice, Lasy Państwowe Nadleśnictwo, Zespół Obsługi Placówek Oświatowych w Czechowicach-Dziedzicach oraz Drużyna Arboretum Gimnazjum Publicznym nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach.

Do akcji ekologicznej przystąpiło 190 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych wraz z nauczycielami: p. Katarzyną Fura i p. Marzeną Leszkiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Czechowicach-Dziedzicach, p. Katarzyną Spyra, Agnieszką Kopeć i Zytą Rojczyk z Zespołu Szkół w Zabrzegu, p. Agatą Biela i p. Renatą Chwastek z Zespołu Szkół w Ligocie, p.Magdaleną Jasińska i p.Magdaleną Kozłowska z Gimnazjum Publicznego nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach, p.Moniką Kłyszewska z Gimnazjum Publicznego nr 2 w Czechowicach-Dziedzicach oraz p.Mirellą Sierek i p.Tomaszem Wróbel z Gimnazjum Publicznego nr 3 w Czechowicach-Dziedzicach.

Okolicznościowe dyplomy dla grup wręczyli Andrzej Kamiński - Dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Czechowicach-Dziedzicach, Izabela Pigan - Nadleśniczy Nadleśnictwa Bielsko i Bernadetta Klimek - Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach.

Do sprzątania zostały wybrane tereny będące w Zarządzie Lasów Państwowych, obejmujące tereny leśne przylegające do stacji Zabrzeg Czarnolesie oraz do Zbiornika Goczałkowickiego. W akcji uczestniczyli przedstawiciele Lasów Państwowych p. Jarosław Gajda - leśniczy, p. Irena Kulikowska p. Klaudia Palarczyk - podleśniczy, p. Henryk Madzia - strażnik leśny oraz grupa stażystów z Nadleśnictwa Bielsko.

Dzięki pomocy finansowej i zaangażowaniu LOTOS Terminale S.A i LOTOS Biopaliwa sp. z o.o. udało się zapewnić uczniom bezpieczny transport, poczęstunek oraz wspólne spędzenie czasu na łonie natury. Koordynatorem działań w imieniu patrona akcji była p. Aleksandra Rozmus.

Służba leśna, sprawująca opiekę organizacyjno-edukacyjną jednogłośnie wybrała zwycięską drużynę, uczniów klasy szóstej z Zespołu Szkół w Ligocie. Nagrodą będzie sponsorowany wyjazd na sadzenie drzew wiosną 2014 r.

Indywidualnie, najwyżej została oceniona postawa ucznia I klasy Jakuba Mazurczyka z Gimnazjum Publicznego nr 3 w Czechowicach-Dziedzicach.

Zainteresowanie wśród uczestników akcji wzbudziły konkursy organizowane przez Drużynę Arboretum Gimnazjum Publicznego nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach oraz stażystów Nadleśnictwa Bielsko. Uczniowie, reprezentujący projekt Arboretum Inspiruje przygotowali trasę z przyrodniczymi zagadkami, gdzie uczestnicy poznawali tajemnice zmian pogodowych, zasadę działania wiatromierza, rozwiązywali rebusy o tematyce meteorologicznej i ornitologicznej, układali domino przyrodnicze wg kart w języku angielskim. Celem quizów było sprawdzenie wiedzy przyrodniczej. Wyniki konkursów napawają optymizmem, gdyż świadomość dzieci i młodzieży w zakresie ochrony środowiska naturalnego jest z roku na rok coraz większa.

BMP