Poniedziałek, 29.04.2024
Imieniny: Hugona, Piotra, Roberty

Nowa taryfa PWiK
12-02-2014

12 marca br. zaczną obowiązywać nowe ceny wody, dostarczanej mieszkańcom Czechowic-Dziedzic oraz działającym na terenie gminy podmiotom gospodarczym przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Czechowicach-Dziedzicach. Taryfę przedstawioną przez spółkę, zatwierdziła na wtorkowej sesji (11.02) Rada Miejska w Czechowicach-Dziedzicach.

We wniosku taryfowym przedstawionym przez nową, wydzieloną w październiku 2013 roku z Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Tychach spółkę obsługującą odbiorców w Czechowicach-Dziedzicach, znalazły się szczegółowe wyliczenia, uzasadniające proponowaną, wyższą o 6 procent cenę metra sześciennego wody. Należy podkreślić, że wniosek został złożony oraz uzasadniony zgodnie z przepisami, wynikającymi z ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków.

Podjęta przez Radę Miejską decyzja o zatwierdzeniu taryfy nie była dla spółki wiążąca i miała formalny charakter. Oznacza to, że nowa taryfa zaczęłaby obowiązywać, nawet gdyby większość radnych odniosła się do propozycji PWiK negatywnie. Taka sytuacja miała już zresztą w Czechowicach-Dziedzicach miejsce, kiedy - przed laty - Rada Miejska nie zatwierdziła taryf RPWiK.

Od 12 marca bieżącego roku metr sześcienny wody sprzedawanej przez czechowicki PWiK będzie kosztował 8,13 złotych brutto, co oznacza wzrost ceny o 6 procent. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że same spółki dostarczające wodę mieszkańcom Czechowic-Dziedzic – bo mowa tu również o PIM – mają bardzo ograniczony wpływ na wysokość ceny wody. Przy marży z zysku - w przypadku PWiK jest to poziom 1 procenta - cena wody dla odbiorów zależy w dużej mierze od czynników obiektywnych, w tym od cen, które operatorzy gminnej sieci wodociągowej muszą płacić za wodę bielskiej spółce Aqua. Na wzrost cen wody wpływ mają również rosnące ceny energii oraz inne koszty funkcjonowania spółek.

Dzięki podjętym ze spółką Aqua rozmowom, władzom gminy, która po utworzeniu PWiK kontroluje znakomitą większość sieci wodociągowej na terenie Czechowic-Dziedzic, udało się wynegocjować cenę zakupu wody niższą o 30 groszy za metr sześcienny od zaproponowanej.

Na ostateczną cenę wody dla obiorów indywidualnych i firm, wpływ mają również straty powstające na skutek nieszczelności sieci wodociągowej. Gmina Czechowice-Dziedzice oraz podległe jej spółki zapewniają, że dołożą wszelkich starań, by regularnie modernizować swoją sieć wodociągową. W przyjętym przez Radę Miejską wniosku taryfowym PWiK nakłady na modernizację sieci są wyższe niż w poprzednich latach, w przypadku RPWiK, podejmowanych na terenie gminy Czechowice-Dziedzice.

Przy rosnących cenach hurtowych wody, którą operatorzy sieci wodociągowej na terenie Czechowic-Dziedzic muszą kupować, podwyżek cen dla finalnego odbiorcy uniknąć się nie da. Negocjacje z dostawcą wody oraz inwestycje w modernizację sieci pozwolą jednak na ograniczenie podwyżek cen wody dla finalnych odbiorców w przyszłości.