Czwartek, 28.03.2024
Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

Informacja dla osób wyjeżdżających poza teren UE - uwaga na afrykański pomór świń (ASF)!
17-02-2015

Główny Lekarz Weterynarii informuje o występowaniu w 2014 i 2015 roku licznych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) w państwach Europy Wschodniej i Środkowej oraz przypadkach stwierdzenia obecności wirusa ASF w produktach pochodzenia zwierzecego wyprodukowanych na terenie państw trzecich.

W związku z tym, Główny Lekarz Weterynarii przypomina o bezwzględnym zakazie przyważenia do UE produktów pochodzenia zwierzęcego.

Przywożona żywność zawierająca produkty pochodzenia zwierzęcego może zawierać patogeny powodujące niektóre choroby zakaźne zwierząt, w tym afrykański pomór świń.

Afrykański pomór świń (African swine fever – ASF) to groźna, wysoce zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych oraz dzików. Ważną drogą rozprzestrzeniania wirusa ASF jest skarmianie zwierząt odpadkami żywności. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku, z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Jednakże, wystąpienie ASF skutkuje narażeniem danego kraju na ogromne straty finansowe związane głównie z całkowitym zablokowaniem możliwości sprzedaży i wywozu świń lub wieprzowiny do krajów wolnych od tej choroby.

OS/UM, PM