Czwartek, 18.04.2024
Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy

Burmistrz odpowiada: Budowa kanalizacji w rejonie ulicy Lipowskiej
25-02-2015

Szanowny Panie Burmistrzu, chciałam spytać czy na ten rok przewidziana jest budowa kanalizacji w dzielnicy Południe, a konkretnie na ulicy Lipowskiej? W zeszłym roku "Biuletyn" podał informację, że gmina stara się o kolejne dofinansowanie na rozbudowę sieci kanalizacyjnej, jednak od tamtej pory nigdzie nie mogę znaleźć informacji na ten temat.

Będę wdzięczna za odpowiedź.

Justyna Puciłowska

*   *   *

Szanowna Pani

Dziękuję za zainteresowanie tematem i zadane pytanie, jednak z góry muszę uprzedzić, że udzielenie precyzyjnej odpowiedzi jest w obecnej chwili niezwykle trudne.

W zeszłym roku - jak słusznie Pani zauważyła - Przedsiębiorstwo Inżynierii Miejskiej Sp. z o.o. w Czechowicach-Dziedzicach rozpoczęło realizację nowego projektu budowy dodatkowych odcinków kanalizacji sanitarnej, współfinansowanego przez Unię Europejską w perspektywie lat 2014-2020. Tak, jak zostało napisane w "Biuletynie Samorządowym Czechowic-Dziedzic" nr 7-8/2014, projekt "Regulacja gospodarki wodno-ściekowej w Gminie Czechowice-Dziedzice - etap 2: faza przygotowania dokumentacji. 7 lipca 2014 r. został zakwalifikowany do dofinansowania z Funduszu Spójności (strona 16 wspomnianego biuletynu). Jednak - jak sama nazwa wskazuje - projekt ten polega na przygotowaniu odpowiednich dokumentów, wymaganych do ubiegania się o dofinansowanie w ramach kolejnego etapu inwestycji. Takie są wymagania Unii Europejskiej i - niestety - zachowanie określonej chronologii działań i odległości czasowych pomiędzy poszczególnymi, podejmowanymi etapami jest ściśle i bezwzględnie konieczne, w przeciwnym razie nie udałoby się pozyskać na te cele dotacji finansowej z Unii. To właśnie opracowana w trakcie tego etapu dokumentacja pozwoli na udzielenie jednoznacznej odpowiedzi, czy budowa kanalizacji sanitarnej w rejonie ulicy Lipowskiej będzie, w świetle aktualnych przepisów i wymagań UE oraz przy dyspozycji możliwych do wykorzystania (w ramach zadania i warunków wykorzystania dotacji) technologii - możliwa do realizacji.

Jak wspomniałem, ma na to wpływ wiele różnorodnych czynników, w przeważającej części niezależnych od nas - i właśnie ich dogłębna, fachowa analiza została zlecona w ramach drugiego etapu budowy kanalizacji. Powyższa dokumentacja projektowa jest niezbędna do złożenia wniosku do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych w następnej perspektywie Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Zakończenie prac związanych z realizacją projektu pod nazwą "Regulacja gospodarki wodno-ściekowej w Gminie Czechowice-Dziedzice - etap 2: faza przygotowania dokumentacji" zaplanowano na 31 grudnia 2015 roku.

Pod koniec obecnego roku powinno zatem już być wiadomo, czy rejon ulicy Lipowskiej uda nam się objąć kolejnym etapem projektu. Mogę Panią zapewnić, że dokładamy wszelkich starań, aby tak się stało - podobnie jak ma to miejsce również w przypadku wielu innych rejonów miasta i sołectw, w szczególności tych o relatywnie wysokiej gęstości zamieszkania. Aktualne realia finansowe i przepisy UE dotyczące warunków przyznawania dotacji - choć niezwykle ścisłe i precyzyjne, a przy tym bezwzględne - pozwalają mieć nadzieję, że to się uda. W ręce jednych z najlepszych fachowców powierzyliśmy zadanie analizy tego tematu co pozwala sądzić, że jeśli tylko istnieje realna możliwość skanalizowania rejonu ulicy Lipowskiej, to na pewno ją wykorzystamy. Na Pani pytanie jednak będę mógł udzielić konkretnej odpowiedzi dopiero, gdy zakończą oni swoje prace, a więc pod koniec tego roku. Informacje w tym temacie będą publikowane na stronie internetowej naszego Urzędu Miejskiego oraz w "Biuletynie Samorządowym Czechowic-Dziedzic". Proszę więc o zachowanie cierpliwości w tej sprawie. Mam nadzieję, że odpowiedź na Pani pytanie - wypracowana w drugim etapie naszego projektu - okaże się pozytywna.

Burmistrz Czechowic-Dziedzic
Marian Błachut