Wtorek, 23.04.2024
Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha

Kolejne środki z Programu "Maluch". Dla Żłobka Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach
24-03-2015

Gmina Czechowice-Dziedzice uzyskała dofinansowanie w wysokości 39.116 złotych do działalności Żłobka Miejskiego. Środki pochodzą z Resortowego Programu Rozwoju Instytucji Opieki nad Dziećmi „Maluch”, finansowanego z pieniędzy budżetu państwa, będących w dyspozycji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

To już kolejne dofinansowanie z rządowego programu „Maluch”, które udało się nam pozyskać. Wcześniej - w 2011 roku - Czechowice-Dziedzice aplikowały o środki w ramach „Malucha” w związku z zadaniem polegającym na adaptacji pomieszczeń gminnego Ośrodka Dziennego Pobytu, wraz z zakupem wyposażenia w Żłobku Miejskim w Czechowicach-Dziedzicach. Całość zadania inwestycyjnego przekraczała 250 tysięcy złotych.

Gminie udało się wówczas pozyskać przeszło 47 tysięcy złotych na jej część związaną z funkcjonowaniem Żłobka Miejskiego. Dzięki przeprowadzonym pracom żłobek spełnia wymogi lokalowe i sanitarne, a w powiększonej placówce przybyło 10 nowych miejsc dla małych dzieci.

W roku ubiegłym udało się otrzymać środki właśnie na bieżące koszty utrzymania owych dodatkowych 10 miejsc w Żłobku Miejskim w wysokości 97.056 złotych. W tym roku Gmina Czechowice-Dziedzice po raz kolejny pozyskała dofinansowanie w ramach Programu „Maluch”, w wysokości 39.116 zł. Konkretnie w ramach modułu 2 Programu, który pozwala gminom na aplikowanie o środki umożliwiające funkcjonowanie miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, stworzone przez samorządy w ramach „Malucha”. Tym razem kwota dofinansowania nie mogła być większa niż 400 zł miesięcznie wydatków bieżących na jedno miejsce opieki tworzone z udziałem programu „Maluch” w latach 2011-2014.

Głównym założeniem Resortowego Programu „Maluch” jest współfinansowanie przez budżet państwa tworzenia i funkcjonowania miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi. Chodzi o to, by ułatwić rodzicom małych dzieci kontynuowanie pracy zawodowej.

Skuteczne aplikowanie o środki w ramach Programu „Maluch” nie jest łatwe. O środki mogą się ubiegać wszystkie polskie gminy, toteż chętnych jest znacznie więcej niż pieniędzy. Mimo tego, Czechowice-Dziedzice z Programu „Maluch” skorzystały już dwukrotnie.

Podjęcie działań na rzecz godzenia pracy zawodowej z opieką nad dziećmi jest spełnieniem zobowiązania Polski do realizacji celów Strategii Lizbońskiej, która jest kluczowym dokumentem wyznaczającym kierunki działania Unii Europejskiej w obszarze rozwoju ekonomicznego.

MW/SR/UM, PM