Piątek, 29.03.2024
Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

VIII Edycja Konkursu Regionalnego „Zwierzęta Wokół Nas”
31-03-2015
31-03-2015

26 marca br. w galerii Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach podsumowano VIII edycję konkursu regionalnego "ZWIERZĘTA WOKÓŁ NAS" odbywającego się pod Patronatem Burmistrza Czechowic-Dziedzic, organizowanego Przez Szkołę Podstawową Nr 2 im. Królowej Jadwigi w Czechowicach-Dziedzicach.

Zainteresowanie tematyką zwierząt od lat nie maleje, a wręcz rośnie, o czym świadczy ilość nadesłanych prac.

Na konkurs wpłynęło 720 prac z 22 szkół powiatów pszczyńskiego, żywieckiego, cieszyńskiego, bielskiego i miasta Bielsko-Biała. Prac plastycznych było najwięcej - 400, fotograficznych - 282 i literackich 38. Przyznano 69 nagród.

Pomysł, ujęcie tematu, technika prac konkursowych w każdej kategorii – literackiej, plastycznej i fotograficznej świadczą o dużym zaangażowaniu uczniów, rodziców i nauczycieli.

W opinii profesjonalnego jury poziom prac konkursowych był wysoki. Nagrody laureatom wręczyła reprezentująca Burmistrza Czechowic-Dziedzic Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach Bernadetta Klimek.

Zamierzone cele konkursu zostały w pełni zrealizowane. Oto kilka z nich:

• obserwacja zwierząt i dostrzeganie ich potrzeb,
  • wzbudzanie refleksji na temat wzajemnych relacji między człowiekiem i jego sztucznym światem, a zwierzętami i środowiskiem naturalnym,
  • podnoszenie świadomości ekologicznej „Myśl globalnie - działaj lokalnie”.

W tegorocznej edycji znalazły się prace poświęcone także pszczołom. Organizatorzy konkursu  „Zwierzęta wokół nas” nawiązali współpracę z Gimnazjum Publicznym nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach, które realizuje projekt „Arboretum inspiruje do pomagania pszczołom”. Współpraca ta ma na  celu zwiększenie zainteresowania sytuacją pszczół szerokie środowisko uczniów, nauczycieli i rodziców. W ostatnich latach zauważono masowe wymieranie i znikanie pszczół. W związku z tym zagrożeniem organizatorzy wyżej wymienionego konkursu zwrócili się z prośbą do nauczycieli, by podjęli z dziećmi w pracach konkursowych tę „pszczelą tematykę”, ratującą nasz cały ekosystem.

Wśród zaproszonych i licznie przybyłych gości byli m.in. Dyrektor gminnego Zespołu Placówek Oświatowych w Czechowicach-Dziedzicach Andrzej Kamiński, Dyrektor Gimnazjum Publicznego nr 1 Wojciecha Mik, Kierownik Filii nr 10 MBP Sylwia Kóska, przewodniczącą Rady Rodziców SP-2 Edyta Jonkisz oraz jurorki oceniające prace - Dyrektor Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej „Art” Wandę Gryboś-Sznel i Annę Kanik.

Organizatorzy konkursu: Katarzyna Ryłko, Alina Osipczuk, Katarzyna Szkot i Dyrektor SP-2 Mirosław Olek zapraszają na wystawę pokonkursową, którą można oglądać do 7 kwietnia br.

SP-2, OS/UM, PM