Piątek, 19.04.2024

Młodzież z Niemiec spotkała się z Burmistrzem Marianem Błachutem
20-04-2015
20-04-2015

W poniedziałek 20 kwietnia Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut spotkał się z niemiecką młodzieżą, goszczącą w naszym mieście na zaproszenie Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Czechowicach-Dziedzicach. Była to już kolejna wizyta przyjaciół z niemieckiego Bergheim w Czechowicach-Dziedzicach i zarazem kolejne spotkanie niemieckich gości z burmistrzem.

Młodzież z partnerskiej szkoły zawodowej Berufskolleg Des Rhein-Erft-Kreises w Bergheim w Nadrenii Północnej-Westfalii odwiedza Czechowice-Dziedzice od wielu lat. Wymiana z uczniami z czechowickiego ZSTiL, odbywa się w ramach polsko-niemieckiej współpracy powiatów bielskiego i Erft. Niemieccy uczniowie oraz ich opiekunowie, przebywają w Polsce od kilku dni. Zwiedzili już Kraków, Wieliczkę, Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, przewiezieni zostali też słynącą z malowniczych widoków, pętlą beskidzką, zwiedzając po drodze żywiecki browar. Toteż na spotkaniu z burmistrzem mogli już podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat naszego kraju i regionu.

Burmistrz Marian Błachut podkreślił, że z radością wita kolejną już grupę młodych gości zza Odry w Czechowicach-Dziedzicach. Przypominając, że same Czechowice-Dziedzice prowadzą podobną współpracę ze szkołami z partnerskiego miasta Hiddenhausen zauważył, że spotkania młodzieży są wstanie zrobić dla międzynarodowych kontaktów i zacieśniania więzów między sąsiednimi krajami znacznie więcej, niż działania rządów. Poprzez takie spotkania młodzi Polacy i Niemcy pozbywają się bowiem uprzedzeń, wynikających często z niewiedzy, uczą się siebie nawzajem, poznają język i kulturę kraju sąsiada.

Dziękując gościom z Niemiec za wizytę i spotkanie w czechowickim magistracie, burmistrz zaprosił ich do kolejnych odwiedzin w Polsce, a zwłaszcza w naszym regionie.