Czwartek, 28.03.2024

Światowy Dzień Ziemi w Czechowicach-Dziedzicach
23-04-2015
23-04-2015

Pod hasłem „Z energią zmieniaj źródła i nie bądź jednorazowy” obchodzony był w Czechowicach-Dziedzicach Światowy Dzień Ziemi 2015.

Jak co roku, przedszkolaki i dzieci z czechowickich podstawówek spotkały się 22 kwietnia na Placu Jana Pawła II. Przed budynkiem Urzędu Miejskiego małych ekologów przywitali: Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut, jego zastępca Maciej Kołoczek oraz Bernadeta Klimek, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa czechowickiego Urzędu Miejskiego. Dzieci z poszczególnych placówek zaprezentowały swoje hasła ekologiczne. Z rąk gospodarza miasta otrzymały dyplomy, nagrody i słodycze.

Tradycyjny Marsz Ekologiczny przeszedł najpierw wokół placu Jana Pawła II. Następnie przedszkolaki przeszły w stronę Przedszkola Publicznego nr 11, gdzie odbył się Konkurs Ekologiczny, zaś ich starsi koledzy pomaszerowali w stronę CH Stara Kablowania. Tam, w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi odbył się cykl akcji i warsztatów ekologicznych, przygotowanych wspólnie przez Starą Kablownię, Zespół Obsługi Placówek Oświatowych w Czechowicach-Dziedzicach, Nadleśnictwo Bielsko oraz zaangażowane w organizację imprezy szkoły: SP nr 4, SP nr 5 i SP nr 7. W ich sprawnym przeprowadzeniu pomagały wolontariuszki z Gimnazjum Publicznego nr 3.

Uczestniczące w warsztatach dzieci dowiedziały się między innymi: jak racjonalnie korzystać z bogactwa przyrodniczego lasu i jego mieszkańców, jak pozyskiwać darmową energię cieplną oraz jak mądrze i z pożytkiem dla potrzebujących zagospodarować zbędne przedmioty, w tym nadającą się jeszcze do wykorzystania odzież.

Rozstrzygnięty został też konkurs recyklingowy - „Wzory użytkowe i artystyczne z wykorzystaniem materiałów recyklingowych”.

Wyniki:

• I miejsce - Paulina Grygierzec SP7 (lalka)
  • II miejsce - Eliza Puzoń SP7 (naszyjnik) i Marta Surowiecka SP5 (karmik - dodatkowa nagroda książkowa od Nadleśnictwa Bielsko)
  • III miejce - Iga Maruszczak ( SP5) i Natalia Antonik (SP5)
  • Wyróżnienia: Kamil Sitarski (SP7), Adam Studnicki (SP7), Oliwia Koziołek (SP7), Nicola Stachura (SP7), Kamil Walaszek (SP7), Sylwia Stanula (SP5), Hubert Dziendziel (SP5), Rafał Grygierczyk (SP5), Patrycja Majdak (SP5), Julia Rubysz (SP5), Zuzanna Kołoczek (SP4).