Czwartek, 25.04.2024
Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

Burmistrz odpowiada. Nowa, niższa stawka za odbiór śmieci segregowanych
30-04-2015

Dzień dobry

Proszę o informację, dlaczego ceny śmieci maleją dopiero od maja, skoro nowy przetarg obowiązuje od stycznia. Ponadto, dlaczego w poprzednim okresie opłaty za śmieci były znacznie wyższe, niż cena którą zaoferowała firma wygrana w przetargu.

Pozdrawiam, Mirosław Walczak

Szanowny Panie,

Nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi został wprowadzony 1 lipca 2013r. i objął tylko nieruchomości zamieszkałe. Spośród trzech dopuszczonych w ustawie metod naliczania stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, na terenie naszej gminy została wybrana metoda ustalenia opłaty w oparciu o liczbę mieszkańców, zamieszkujących daną nieruchomość.

Ustalenie samej wysokości stawki, w marcu 2013r., zostało poprzedzone przeprowadzeniem bardzo dokładnej analizy. Analiza odnosiła się przede wszystkim do wstępnej oceny ilości i rodzaju wytwarzanych i odbieranych na ternie Gminy Czechowice-Dziedzice odpadów komunalnych. Należało też oszacować koszty odbierania odpadów z terenu nieruchomości zabudowy jednorodzinnej i wielorodzinnej oraz koszty ich zagospodarowania. Szacunki dotyczące działania całego systemu musiały też uwzględniać koszty zorganizowania i funkcjonowania punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych oraz obsługi administracyjnej całego systemu, łącznie z zatrudnieniem dodatkowych pracowników.

Zapewne zdaje Pan sobie sprawę, że wszystko obywało się wówczas w sferze szacunków i założeń. Nie można było przy tym skorzystać z „twardych” danych, czy – tym bardziej – doświadczeń innych, bo zupełnie nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi wprowadzany był równocześnie, we wszystkich polskich gminach.

Pragnę przy tym zauważyć, że stawka na poziomie 9 zł za odpady zbierane selektywnie i 16 zł za odpady zbierane nieselektywnie – zmieszane, była stawką porównywalną z przyjętą w innych gminach miejsko-wiejskich o zbliżonej powierzchni i liczbie mieszkańców. Oznacza to, że nasze szacunki były zbliżone z tymi, których dokonano w innych, podobnych do naszej gminach. Ostateczna weryfikacja rzeczywistych kosztów funkcjonowania całego systemu mogła jednak – co zrozumiałe - nastąpić dopiero w czasie jego rzeczywistego działania. Tak też się stało…

Analiza finansowa, przeprowadzona ponownie po zakończeniu ponad rocznego funkcjonowania systemu pokazała jak w rzeczywistości sprawdziły się wcześniejsze założenia. Ściągalność opłat za gospodarowanie odpadami przebiegała na wyższym poziomie niż zakładano, z kolei koszty obsługi systemu okazały się być niższe niż planowano. To wszystko razem spowodowało, że w budżecie Gminy znalazły się wolne środki, powstałe z tytułu w/w opłaty.

Należy podkreślić, iż istotną sprawą była też nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która dopiero od 1 lutego 2015r. umożliwiła zmianę stawki opłaty, bez konieczności składania po raz kolejny deklaracji przez mieszkańców.

To wszystko razem: oszczędności powstałe w systemie, zmiana przepisów ustawowych oraz kolejne rozstrzygnięcie przetargu na odbieranie i zagospodarowanie odpadów w okresie od 1 stycznia 2015r. do 31 grudnia 2015r. umożliwiło nam obniżenie stawki na 7,5 zł dla odpadów zbieranych selektywnie. Należy przy tym zauważyć, że obniżając stawkę za obiór odpadów zbieranych selektywnie, podnieśliśmy – do 20 złotych - stawkę za odbieranie odpadów niesegregowanych. Ma to na celu nakłonienie do segregacji śmieci jak największej liczby mieszkańców, tak by wskaźnik dotyczący ilości zbieranych odpadów surowcowych, papieru, szkła, tworzyw sztucznych, odpadów wielomateriałowych był jak najwyższy.

Wypracowane w systemie gospodarowania odpadami oszczędności pozwalają na obniżenie wysokości stawki za odbiór śmieci jedynie na pewien okres czasu. Może to trwać dotąd, dopóki system będzie się bilansował. Ponieważ po obniżce stawki wpływy będą niższe niż przedtem, będzie to możliwe, tylko przez określony czas. Pula środków finansowych w systemie nie może być wydatkowana na inne cele, nie związane z gospodarką odpadami. Oznacza to, że istotny jest nie tyle termin wprowadzenia obniżonej stawki, ile długość okresu funkcjonowania systemu, w którym - dzięki oszczędnościom z poprzedniego okresu - obowiązywała będzie obniżona stawka.

Całą wiedzę na temat ostatecznych rozliczeń finansowych systemu mieliśmy dopiero po zakończeniu tzw. sprawozdania finansowego za rok budżetowy 2014, nie zaś od razu, po zakończeniu roku kalendarzowego. Dlatego dopiero w marcu mogliśmy zaproponować podjęcie uchwały zmieniającej stawki z nową, obowiązującą od 1 maja 2015 roku. Taka uchwała musi być jeszcze opublikowana w Dzienniku Ustaw Województwa Śląskiego, a to też trwa kilka tygodni. Ostatecznie należy jeszcze rozesłać do mieszkańców kilka tysięcy decyzji z informacją o obowiązującej, zmienionej stawce.

Dziękując za zadanie pytania pragnę wyrazić nadzieję, że moje wyjaśnienia przyjmie Pan jako wyczerpujące.

Z wyrazami szacunku, Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut