Wtorek, 07.05.2024

Młodzi Grecy gościli w Mieście z zapałem. W ramach programu Comenius
13-05-2015
13-05-2015

Uczniowie i nauczyciele z ateńskiego Liceum Międzynarodowego przybyli do Czechowic-Dziedzic aby sfinalizować Partnerski Projekt Comeniusa pt. „Young reporters of our local community”. Reprezentowali osiem krajów świata, takich jak: Bułgaria, Macedonia, Ukraina, Turcja, Burkina Faso, Ghana, Filipiny oraz Polskę.

Wizyta trwała dziesięć dni, począwszy od 25 kwietnia 2015, kiedy greccy goście zostali uroczyście powitani w Gimnazjum nr 2 im. Janusza Kusocińskiego w Czechowicach-Dziedzicach przez dyrektor szkoły Alicję Mizerę. Następnie polscy i greccy uczniowie zostali ciepło przyjęci przez Burmistrza Czechowic-Dziedzic Mariana Błachuta. O spotkaniu pisaliśmy tutaj.

Pobyt uczestników projektu w Polsce przewidywał dokończenie wszystkich prac projektowych, na których koncentrowały się nasze działania przez ostatnie dwa lata. Nasz projekt oscylował wokół dwóch tematów. Jednym z nich było podniesienie świadomości nt. recyclingu. Uczniowie wyciągnęli wnioski z wyników ankiet przeprowadzonych podczas realizacji projektu oraz jako finał tego tematu wykonali wspólnie instalację artystyczną z materiałów przeznaczonych do recyclingu. Ideą, która im przyświecała było nadanie nowego, artystycznego wymiaru materiałom przeznaczonym do recyclingu. Całe wydarzenie, czyli budowanie Partenonu z ateńskiego wzgórza Akropol, było filmowane przez uczniów na naszym czechowickim placu targowym. Ponadto uczniowie wzięli udział w warsztatach ekologicznych zorganizowanych przez Eko-centrum w Goczałkowicach.

Drugim tematem naszego projektu były prace reporterskie dotyczące lokalnej społeczności. Uczniowie wykonali przewodnik po ciekawych historycznych i społecznych miejscach w naszym regionie. W związku z tym, nasi goście zostali zaproszeni na wycieczkę rowerową wokół naszego miasta. Zwiedziliśmy Pałac Kotuliński i Zaporę Goczałkowicką. Grecy byli zachwyceni pięknymi i zielonymi terenami w Czechowicach-Dziedzicach i okolicy.

Greków zachwycił Kraków, w którym koncentrowaliśmy się na śladach żydowskiej kultury. Podziwiali również zabytki Pszczyny i na koniec zwiedzili niemiecki, nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. W ostatnim dniu pobytu w szkole, nasi goście wzięli udział w uroczystej akademii z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po wręczeniu certyfikatów uczestnictwa w projekcie oraz prezentów - płyt naszych rodzimych artystów takich jak: zespołu Hendon oraz Stachurskiego, uczniowie wspólnie odtańczyli poloneza a następnie grecki taniec syrtaki. W ramach pamiątki z Polski, wszyscy goście otrzymali koszulkę wraz z wydrukowanym zdjęciem przedstawiającym wszystkich uczestników projektu na tle fontanny z Placu Jana Pawła II. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w realizację projektu.

Monika Ryrych/GP nr 2/ŁP