Czwartek, 25.04.2024
Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

Druga edycja Konkursu „Moje Miasto”
19-05-2015
19-05-2015

W Katolickim Gimnazjum w Czechowicach-Dziedzicach odbyła się druga edycja konkursu wiedzy o historii Czechowic-Dziedzic pod nazwą „Moje Miasto”. Honorowy patronat nad rywalizacją uczniów najstarszych klas szkół podstawowych objął Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut.

Przesłaniem turnieju jest popularyzacja wiedzy o mieście, rozbudzanie zainteresowań historią małej ojczyzny wśród dzieci i młodzieży. W konkursie uczestniczyły trzyosobowe drużyny z ośmiu szkół podstawowych z terenu Gminy Czechowice-Dziedzice. W pierwszej części konkursu uczniowie wraz z opiekunami udali się na spacer po centrum Czechowic-Dziedzic, odwiedzając m.in. Plac Jana Pawła II, kościół pw. NMP Królowej Polski, kamień graniczny wyznaczający granicę między Czechowicami i Dziedzicami, Pomnik Wolności i dworzec PKP. Po powrocie do Katolickiego Gimnazjum uczniowie rywalizowali odpowiadając na pytania i rozpoznając obiekty historyczne na starych fotografiach.

Uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą i stoczyli zacięty bój o pierwsze miejsce. Ostatecznie tytułem zwycięzcy musiały się podzielić dwie drużyny, które zdobyły I miejsce ex aequo. Były to zespoły ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Królowej Jadwigi w Czechowicach-Dziedzicach oraz Szkoły Podstawowej nr 5 w im. Mikołaja Kopernika w Czechowicach-Dziedzicach. Trzecie miejsce na podium zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Juliusz Słowackiego w Czechowicach-Dziedzicach.

Oprócz laureatów w konkursie wzięły udział również: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Brzechwy w Czechowicach-Dziedzicach, Szkoła Podstawowa nr 4 w im. Orła Białego w Czechowicach-Dziedzicach, Szkoła Podstawowa nr 7 w im. Kazimierza Wielkiego w Czechowicach-Dziedzicach, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Zofii Kossak-Szczuckiej w Ligocie oraz Zespół Szkół im. ks. Józefa Londzina w Zabrzegu.

Laury zwycięzcom w imieniu władz miasta wręczył Grzegorz Wąsik Naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach. Fundatorami nagród byli: Burmistrz Czechowic-Dziedzic, Katolickie Gimnazjum w Czechowicach-Dziedzicach oraz Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic. Konkurs przygotowany został przez Zofię Barzyk, nauczyciela historii Katolickiego Gimnazjum.

Katolickie Gimnazjum w Czechowicach-Dziedzicach/ŁP