Czwartek, 28.03.2024
Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

O lesie, w lesie. Warsztaty na temat terenowej edukacji ekologicznej
28-05-2015

Szeroko rozumiana edukacja ekologiczna od dawna jest przedmiotem dobrej współpracy między Gminą Czechowice-Dziedzice a Nadleśnictwem Bielsko. Jej efektem są, między innymi, ekologiczne warsztaty oraz programy edukacyjne, w których bierze udział dzieci i młodzieży z czechowickich placówek oświatowych.

Edukacja ekologiczna powinna być, w miarę możliwości, prowadzona w środowisku przyrodniczym, poprzez zajęcia terenowe, w czasie których uczniowie mogą samodzielnie prowadzić badania, obserwacje, analizować wyniki i generować na ich podstawie wnioski, proponując przy tym rozwiązania zaistniałych i dostrzeżonych problemów. Idealnym dla tego typu zajęć miejscem jest na przykład las. To wnioski płynące z warsztatów dla nauczycieli czechowickich i bielskich szkół, zorganizowanych ostatnio przez Zespół Obsługi Placówek Oświatowych w Czechowicach-Dziedzicach oraz Nadleśnictwo Bielsko.

Nie przez przypadek warsztaty odbyły się w Gimnazjum Publicznym nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach. Była to bowiem doskonała okazja by zaprezentować realizację prowadzonego tam z powodzeniem Projektu „Arboretum Inspiruje”, jako wzorcowego dla interdyscyplinarnego podejścia do edukacji przyrodniczo-leśnej. Prowadzony w GP 1 projekt „Arboretum Inspiruje” od kilku lat zdobywa granty na działalność ekologiczną – dwukrotnie był laureatem konkursu „Po stronie natury”, otrzymał grant w programie „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. W swoich działaniach projekt wychodzi poza mury szkoły. Uczniowie nakręcili spoty reklamowe o gminnych pomnikach przyrody, uczestniczą w akcjach sprzątania świata i sadzenia lasu. Gimnazjaliści prowadzą także zajęcia przyrodnicze i gry terenowe podczas pikników ekologicznych.

Warsztaty pn. „O lesie w lesie – czyli korzyści płynące z zajęć terenowych” były okazją nie tylko do tego, by wymienić się doświadczeniami na temat działań proekologicznych i nawiązywać współpracę, ale i do tego, by już teraz planować cykl wydarzeń ekologicznych na cały przyszły rok szkolny.