Poniedziałek, 06.05.2024

Historia plastikiem pisana. Wystawa i konkurs w GP 1
14-05-2015
14-05-2015

6 maja w Gimnazjum Publicznym nr 1 zorganizowana została wystawa modelarska połączona z konkursem, który odbywał się pod patronatem Burmistrza Czechowic-Dziedzic Mariana Błachuta.

Swoje prace – modele sprzętu wojskowego – prezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 7 oraz przedstawiciele gospodarza konkursu. Nie zabrakło także uczniów szkół średnich: Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej – Curie oraz Zespołu Szkół Tech-nicznych i Licealnych im. Stanisława Staszica, a nawet studenta Uniwersytetu Śląskiego. W rezultacie swoje prace na konkursie wystawiło dwudziestu sześciu modelarzy.

W ramach wystawy można było podziwiać prace modelarzy z Klubu Modelarzy Kartonowych „Modelik” z Bielska – Białej: Leszka Góry, Janusza Stokłosy i Henryka Stoleckiego oraz Tadeusza Dudy z Klubu Mo-delarskiego „Ikar” z Mazańcowic.

Celem wystawy było ukazanie odwiedzającym historii oręża i techniki na przestrzeni wieków. Zupełnie inaczej postrzega się wydarzenia, gdy można zobaczyć jak wyglądał sprzęt, który decydował o losach narodów i państw. Wtedy historia staje się bliższa i łatwiejsza w odbiorze. Zadbali o to także sami modelarze, którzy bardzo ciekawie opowiadali o wystawianych przez siebie modelach czołgów, okrętów i samolotów.

Komisja Konkursowa złożona z doświadczonych modelarzy – Adama Cieślika, Piotra Gradowskiego, Rafała Tarmasa i Marcina Bielskiego, podkreślała bardzo dobre przygotowanie młodych modelarzy, z których każdy musiał opowiedzieć historię jednego z prezentowanych modeli oraz wysoki poziom wykonania prac. Nagrody ufundowane przez Urząd Miejski w Czechowicach-Dziefzicach wręczyli laureatom Burmistrz Marian Błachut wraz z Zastępcą Burmistrza – Maciejem Kołoczkiem.

W kategorii wojska lądowe:

• I miejsce – Szymon Cieślik (ZSTiL im. S. Staszica) za makietę bitwy pod Lenino, obrony Tobruku, oraz czołgi Renault FT 17 i Panzer II
  • II miejsce – Julia Kosowska (SP 2) za czołg Vickers – Armstrong mk F/45
  • III miejsce – Robert Janota (ZSTiL im. S. Staszica) za czołg Patton M 48
  • IV miejsce – Konrad Bucała i Igor Drewniak (z SP 2) za wspólne wykonanie transportera opancerzonego M 113
  • Wyróżnienie w tej kategorii otrzymali: Maja Dzida (SP 2) za czołg Pzkpfw II oraz Jakub Surma (SP 7) za czołg M4 Sherman

W kategorii lotnictwo:

• I miejsce – Mateusz Wróbel (SP 1 Goczałkowice) za samolot transportowy Antonow An 2
  • II miejsce – Kondek Julia (z SP 2) za bombowiec PZL 37 „Łoś”
  • III miejsce – Katarzyna Bierska (SP 7) za samolot myśliwski Boulton Paul Defiant
  • IV miejsce – Julia Magiera (SP 2) za myśliwiec Supermarine Spitfire
  • V miejsce – Jagna Gajewska (SP 2) za Hawker Hurricane, Messerschmitt Bf 109 i Mitsubishi „Zero”
  • Wyróżnienie w tej kategorii otrzymali: Dominik Gryzełko (GP 1) za Junkersa Ju 87 „Stuka”, oraz Wiktoria Wiewióra (SP 2) za bombowiec PZL 37 „Łoś”

W kategorii marynarka wojenna:

• I miejsce – Artur Bęben (ZSTiL im. S. Staszica) za pancernik kieszonkowy „Graf Spee”
  • II miejsce – Natalia Zagata (SP 2) za pancernik HMS „Prince of Wales”

Organizatorzy konkursu wszystkim uczestnikom gratulują kunsztu i precyzji modelarskiej, jak i obszernej wiedzy na temat wystawianych modeli. Rodzicom, opiekunom i nauczycielom składają wyrazy uznania za zmotywowanie uczniów do wystawienia swoich prac. Burmistrzowi Czechowic-Dziedzic Marianowi Błachutowi, składają zaś podziękowania za objęcie patronatem konkursu oraz ufundowanie nagród, a Czechowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej za wsparcie organizacyjne.

GP1/ŁP