Piątek, 19.04.2024
Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

Burmistrz odpowiada. Odszkodowanie za wycięte drzewa owocowe
14-05-2015

Dzień dobry,

Panie Burmistrzu mam pytanie związane z budową kanalizacji. Podczas budowy kanalizacji, która przechodzi przez moją posesję, ekipa kopiąca musiała wykopać dwa drzewa owocowe, które przeszkadzały, ponieważ rosły na wytyczonej linii wykopu. Podpisałem więc zgodę na ich usunięcie. Czy otrzymam odszkodowanie za likwidację tych drzew?

Jeżeli tak, to gdzie mam się zwrócić w tej sprawie? Pytam o odszkodowanie, ponieważ w najbliższej miejscowości, tj. w Goczałkowicach, gdy była budowana kanalizacja, za wszystkie zniszczone drzewa, a nawet krzewy, mieszkańcy otrzymali odszkodowania.

Z poważaniem, Andrzej Herczek

Szanowny Panie,

Podczas wykonywania robót związanych z budową kanalizacji sanitarnej w ramach Kontraktu K-X: ,,Budowa sieci kanalizacyjnej w południowej części miasta Czechowice-Dziedzice” nie przewidziano środków finansowych na wypłatę odszkodowań, o które Pan pyta. Pańskie pytanie może jednak budzić zdumienie w obliczu informacji, które przygotowano dla mnie w Jednostce Realizującej Projekt Przedsiębiorstwa Inżynierii Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach.

Z przedstawionej informacji w Pańskiej sprawie wynika mianowicie, że pierwotnie zaprojektowana trasa przebiegu kanalizacji przez Pana posesję nie wymagała usunięcia drzew owocowych. Zmiana trasy została dokonana na Pański wyraźny wniosek, a propozycję nowego jej przebiegu, będącego w kolizji z drzewami i wymagającego ich usunięcia, przedstawił Pan osobiście… PIM zaznacza przy tym, iż dysponuje potwierdzającym ten stan rzeczy dokumentem, w postaci Pańskiego wniosku, zawierającego propozycję nowego przebiegu kanalizacji.

W związku z tym, tzw. kartą nadzoru autorskiego dokonano korekty przebiegu kanalizacji przez Pańską posesję, co w konsekwencji spowodowało konieczność wycinki przedmiotowych drzew. PIM podkreśla, że drzewa zostały wycięte za Pańską zgodą, a na etapie jej podpisywania nie informował Pan, iż w zamian oczekuje wypłaty odszkodowania za ich usunięcie.

PIM zauważa również, że kanalizacja sanitarna na przedmiotowej działce została wykonana wyłącznie celem podłączenia budynków mieszkalnych należących do Państwa rodziny, zaś na wycinkę drzew owocowych nie jest wymagane uzyskanie decyzji administracyjnych.

Z powyższych ustaleń wynika, że wycinka przedmiotowych dwóch drzew owocowych na Pańskiej działce została przeprowadzona na Pański wniosek i była wynikiem dostosowania się inwestora i wykonawcy do Pana oczekiwań. W tej sytuacji Pańskie roszczenia dotyczące odszkodowania wydają się być nieuzasadnione.

Z wyrazami szacunku, Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut