Niedziela, 28.04.2024

Burmistrz odpowiada. Mieszkania komunalne - potrzeby i możliwości
25-06-2015

Szanowny Panie Burmistrzu,

Wraz z konkubentem wynajmujemy mieszkanie w Czechowicach- Dziedzicach. Niestety opłaty z tym związane znacznie wzrosły, nasza sytuacja rodzinna uległa dużej zmianie, a niestety nie stać nas na wykupienie mieszkania własnościowego, nawet w kredycie. Stąd moje pytanie. Gdzie mogę się ubiegać wraz z konkubentem i dwójką dzieci o mieszkanie z AZK? Jakie dokumenty trzeba przedłożyć i jaka jest sytuacja z mieszkaniami na terenie naszej gminy?

Za odpowiedź z góry dziękuję. Katarzyna Maślanka

Szanowna Pani,

Problemy mieszkaniowe są jedną z poważniejszych bolączek dotykających naszego społeczeństwa. Dotyczy to w takim samym stopniu naszej gminy, jak i całego kraju. Brak własnego mieszkania dotyka zwłaszcza młodych, mniej zamożnych osób, które założyły rodzinę i mają dzieci. Dla osób, których nie stać na budowę własnego domu, czy też kupno niewielkiego nawet mieszkania własnościowego, alternatywą jest wynajem lokalu na wolnym rynku. Jak Pani słusznie zauważa, jest to alternatywa bardzo kosztowna…

Zdecydowanie bardziej atrakcyjnym finansowo rozwiązaniem jest mieszkanie komunalne. Niestety, ilość takich gminnych lokali, jest ograniczona. Podobnie jak większość polskich gmin, Czechowice-Dziedzice borykają się z problemem przewlekłego braku lokali komunalnych i środków finansowych na budowę nowych. Dotyczy to zresztą również lokali socjalnych. Lista osób oczekujących na przydział mieszkania komunalnego jest długa, co oczywiście nie oznacza, że jego otrzymanie jest niemożliwe. Przydział lokalu komunalnego uzależniony jest bowiem od wielu czynników.

Kwestie o które Pani pyta reguluje uchwała nr XVII/142/08 Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach z dnia 15 stycznia 2008 roku, w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy Czechowice-Dziedzice (z późniejszymi zmianami). Zgodnie z tą uchwałą, podanie o najem lokalu przeznaczonego na cele mieszkalne składa się w naszej gminie do 31 stycznia danego roku. Oznacza to, że najbliższy termin naboru kolejnych podań upływa 31 stycznia 2016 roku.

Uchwała precyzuje też, że rozpatrywane są podania osób zamieszkujących na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice. W lutym zostają wysłane wnioskodawcom odpowiednie formularze, które należy wypełnić i zwrócić. Wnioski osób zainteresowanych najmem lokali podlegają następnie weryfikacji, a listy osób uprawnionych - oczekujących na skierowanie do zawarcia umowy najmu lokali, zostają podane do publicznej wiadomości najdalej w terminie do 30 czerwca.

Weryfikacja następuje z uwzględnieniem określonych kryteriów. Są to przede wszystkim: powierzchnia użytkowa dotychczas zajmowanego mieszkania, warunki zamieszkania i standard lokalu, miesięczne dochody brutto, liczba członków gospodarstwa domowego, orzeczony stopień niepełnosprawności i inne.

Z informacji przekazanej mi przez Administrację Zasobów Komunalnych w Czechowicach-Dziedzicach wynika, że z obecnie obowiązującej listy osób uprawnionych - oczekujących na skierowanie do zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego, obejmującej 54 gospodarstwa domowe, udzielono skierowania na 2 lokale, zaś z listy osób uprawnionych-oczekujących na skierowanie do zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego (komunalnego), obejmujących 61 gospodarstw domowych - zrealizowano 5.

Jak Pani widzi, kolejka osób oczekujących na mieszkanie komunalne jest obecnie długa. Nie sposób ukryć, że w kwestii mieszkaniowej, potrzeby mieszkańców znacznie przerastają możliwości naszej gminy, a tym samym i moje, jeśli chodzi o możliwość udzielania Pani natychmiastowej pomocy.

Z wyrazami szacunku, Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut.