Niedziela, 28.04.2024

Weekend z Feniksami. Targi Nowoczesnej Techniki za nami
29-06-2015
29-06-2015

27 i 28 czerwca na terenach Bielskiego Parku Technologicznego Lotnictwa, Przedsiębiorczości i Innowacji Sp. z o.o. i lotniska GA „Silesia” w Czechowicach-Dziedzicach i Kaniowie odbyły się Targi Nowoczesnej Techniki FENIKSY 2015.

Współorganizatorem imprezy, po części mającej charakter lotniczego pikniku, a po części bardzo poważnych, profesjonalnych targów z ofertą dla biznesu, była Gmina Czechowice-Dziedzice. Mimo nienajlepszej – zwłaszcza w niedzielę – aury, na lotniku w Kaniowie pojawiły się tłumy mieszkańców, zarówno z Czechowic-Dziedzic, jak i sąsiedniej Bestwiny.

Odwiedzający Targi mieli możliwość zapoznania się z wieloma niecodziennymi propozycjami, w tym z ofertą statków powietrznych - samolotów, helikopterów, dronów oraz innych urządzeń latających. Była okazja odbycia lotu samolotem lub helikopterem oraz skoku na spadochronie w tandemie z instruktorem. Swoje flagowe modele samochodów zaprezentowali kluczowi dealerzy motoryzacyjni. Wystawione zostały również nietuzinkowe propozycje sprzętu sportowego oraz rowery i samochody elektryczne.

Targom towarzyszyło wiele różnorodnych atrakcji. W sobotę były to głównie koncerty - w tym występ zespołu „Brathanki” i grupy „Stygmatik”, swoje zespoły zaprezentowały także okoliczne domy kultury. Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach reprezentowała Młodzieżowa Orkiestra Dęta, Mażoretki z grupy Perfekto oraz śpiewacy z Teatru Muzycznego Movimento. Swoją ofertę na lato - „Powitanie Lata” - zaprezentował również czechowicki MOSiR. W niedzielę organizatorzy przygotowali pokazy i prezentacje technologiczne - dronowe, modelarskie oraz Automobilklubu Śląskiego. Organizatorzy zadbali również o atrakcje dla najmłodszych. Podczas targów czynne było wesołe miasteczko.

W ręce wystawców, którzy przygotowali najciekawszą – zdaniem organizatorów ofertę – po raz pierwszy trafiły statuetki Feniksów. W kategorii motoryzacji główną nagrodę przyznano SUV-owi volvo cx 90. Feniks za innowację trafił do działającej na terenie Parku firmy Drony.pl, która produkuje wielofunkcyjne bezzałogowe urządzenia latające, czyli drony. Z kolei główny Feniks dla branży lotniczej przyznany został amerykańskiemu samolotowi dyspozycyjnemu Cirrus SF50.