Sobota, 20.04.2024

Burmistrz odpowiada. Zdewastowana nieruchomość przy ulicy Moniuszki
27-08-2015

Witam Panie Burmistrzu,

Od wielu już lat stoi pusty, zdewastowany i zaśmiecony dom przy ul. Moniuszki. Działka na której stoi jest wysypiskiem śmieci, chyba z całych Czechowic.

Dlatego moje pytanie brzmi, czy nie można by wyburzyć tego domu, a w jego miejscu zrobić parkingu legalnego. Ponieważ w centrum Czechowic trudno gdziekolwiek zaparkować, wielu ludzi parkuje na błotnistym ugorze przy ul. Piłsudskiego, czy też na parkingu Banku ING, nie korzystając tym samym z tegoż parkingu jako ,,klient banku na czas dokonywanych transakcji".

Czy można tę sprawę jakoś rozwiązać?

Rafał Kukla

Szanowny Panie,

Poruszony przez Pana temat niewątpliwie jest istotnym problemem, z którym trudno się jest uporać, a który doskwiera nam wszystkim. Przedmiotowa działka, wraz z opuszczonym budynkiem, istotnie nie jest wizytówką naszego miasta… Niemający gospodarza budynek jest dewastowany. Po części przez osoby nielegalnie tam przebywające i nocujące, a po części przez tych, którzy na wskazanej posesji urządzili sobie nielegalne wysypisko odpadów. Nieruchomość ma jednak właścicieli – stanowi własność prywatną - którzy jak dotąd nie podjęli żadnych działań w celu jej uporządkowania, czy tym bardziej zagospodarowania w inny sposób.

Samorząd nie posiada narzędzi prawnych, umożliwiających zobowiązanie właścicieli nieruchomości do podjęcia działań porządkowych - w tym wyburzenia budynku - dopóki obiekt nie grozi katastrofą budowlaną. Decyzja w tej sprawie nie należy jednak do gminy i burmistrza, ale do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Dopóki teren jest własnością prywatną, a nie gminną, nie możemy podejmować żadnych działań w celu uporządkowania, bądź innego zagospodarowania działki, w tym budowy tam parkingu. Jako gmina możemy natomiast zwrócić się do obecnych właścicieli z prośbą o uporządkowanie nieruchomości i zapewniam, że niezwłocznie to uczynimy.

Rozwiązanie problemu zgodnie z Pańskimi sugestiami jest możliwe tylko wówczas, kiedy gmina nabyłaby przedmiotową nieruchomość od obecnych właścicieli. Takiej propozycji jednak do Gminy Czechowice-Dziedzice nikt nie złożył. Deklaruję podjęcie tego tematu, jeśli taka propozycja się pojawi. Na dzień dzisiejszy, niestety, pozostaje tylko skierowanie prośby do właścicieli o uporządkowanie swojej nieruchomości.

Dziękuję za zwrócenie uwagi na ten problem i zarazem przepraszam za zwłokę w udzieleniu odpowiedzi.

Z wyrazami szacunku, Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut